‘سیستم بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز’ پیاده سازی شد

‘سیستم بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز’ پیاده سازی شد


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی، دکتر ‘بیژن علیزاده ‘ اظهار داشت: یکی از کاربردهای این طرح، سیستم بازشناسی اشیاء در ربات ها است تا با کارگذاری آن در ربات ها ،تشخیص اشیاء در مسیر برای آنها آسان تر و با سرعت بیشتری انجام می شود.
وی با بیان اینکه تشخیص اشیاء یکی از موضوعات مهم در حوزه های مختلف است و یکی از راه های بازشناسی اشیاء از سیستم بینایی انسان الهام گرفته شده است، افزود: برای دستیابی به دانش عملکرد سامانه بینایی مغز انسان در امر تشخیص اشیا، محققان مدل های محاسباتی-شناختی گوناگونی در حوزه علوم شناختی ارایه کردند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: سیستم های کامپیوتری معمولی عادی قادر به پردازش حجم زیادی از داده ها نیستند و عملکرد زمانی و سرعت آنها بسیار کندتر از مغز انسان می باشد و برای بهبود سرعت پردازش، راه حل پیاده سازی سخت افزاری مدل های محاسباتی شناختی مطرح شد تا بدین ترتیب کارایی مدل پیاده سازی شده به سیستم بینایی انسان نزدیک تر شود.
علیزاده با اشاره به اینکه گروه هایی از محققان در برخی کشورها، تلاش برای مدل سازی و پیاده سازی سخت افزاری سیستم بازشناسی اشیاء را آغاز کردند، تصریح کرد: بدنبال این فعالیت ها از لحاظ تئوری مدل هایی برای تشخیص اشیاء مبتنی بر سیستم بینایی انسان در حوزه علوم شناختی معرفی شد، اما پژوهشگران و صاحب نظران فعال در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران موفق شدند با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، طرح مدل سازی و پیاده سازی سخت افزاری سیستم بازشناسی اشیاء مبتنی بر قشر بینایی مغز انسان را در داخل کشور طراحی و اجرایی کنند که موفقیتی تازه برای اجرا و پیشبرد یک طرح تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی محسوب می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران یادآور شد: شبکه های عصبی کانولوشن مجموعه ای از شبکه های عصبی یادگیری عمیق هستند که از سیستم بینایی پستانداران الهام گرفته شده و در طول چند سال اخیر به علت شباهت بالای عملکرد به سیستم عصبی بیولوژیکی و همچنین عملکرد ، به شدت مورد توجه قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: از این سیستم ها می توان در کاربردهای مختلف یادگیری ماشین، مانند بینایی ماشین، بازشناسی الگوهای تصویری، بازشناسی گفتار و پردازش زبان طبیعی استفاده کرد.
علیزاده توضیح داد: در عرصه علوم اعصاب شناختی مطالعات بسیار زیادی صورت گرفت که در چند دهه اخیر با پیشرفت تکنیک های مختلف رشد چشمگیری داشته است و مدل های بسیاری بر پایه این دانش و اطلاعات ارائه شدند که هدف اصلی آنها عملکرد و رفتاری مشابه با مغز انسان می باشد.
وی می افزاید: با پیشرفت بدست آمده در حوزه سخت افزارهای محاسباتی، بستری جهت ارائه مدلی با عملکرد بالا و زمان پردازش پایین مشابه با سیستم بینایی فراهم شد.
علیزاده بیان داشت: در این طرح تلاش می شود که سیستم ساختاری طراحی و پیاده سازی شود که علاوه بر تطابق بر یافته های فیزیولوژیک از سیستم بینایی انسان، از لحاظ صنعتی و سرعت عمل با محصولات موجود قابل مقایسه باشد و قابلیت استفاده در یک سیستم نهفته برای تشخیص اشیا را داشته باشد.
علیزاده گفت: کمک به افراد نابینا جهت تشخیص موانع، کمک به درمان بیماران اتیسم جهت افزایش حضور ذهن و تمرکز آنها، آموزش زبان فارسی یا هر زبان دیگری به کودکان از دیگر موارد استفاده از مدل سازی و پیاده سازی سیستم بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز است.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *