شاخص سلامت دندان کودکان ایرانی وضعیت مطلوبی ندارد

شاخص سلامت دندان کودکان ایرانی وضعیت مطلوبی ندارد


به گزارش روز شنبه ایرنا از انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، دکتر نیره امینی اظهار داشت: در گروه سنی 12 ساله، این شاخص نسبت به سال 91 کاهش داشته است؛ اگر در این شاخص نسبت دندان های ترمیم شده بیشتر باشد می توان امیدوار بود که یک گام به جلو رفته ایم و دندان های پوسیده این افراد را شناسایی و درمان کرده ایم اما درواقع حدود 80 درصد از شاخص اندازه‌گیری شده را دندان های پوسیده این افراد تشکیل می دهند که درمان نشده رها شده اند.
وی با بیان اینکه این شاخص شامل مجموع دندان های پوسیده، پرشده و از دست رفته است، افزود: اهمیت به سلامت دهان باید از سنین خردسالی شروع شود تا مفاهیم و مبانی بهداشتی در ذهن کودک ماندگار شده و در دوران بزرگسالی نیز ادامه یابد.
امینی تاکید کرد: باید این باور را میان مردم جامعه جا بیاندازیم که هر فردی می تواند تا آخر عمر با دندان های طبیعی خودش زندگی کند. دندان ها در سلامت کلی بدن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
مدیر گروه سلامت دهان و عضو هیات علمی بخش کودکان دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: وضعیت کشور ما از نظر سلامت دهان و دندان مطلوب نیست و طرح هایی که در چند سال گذشته اجراشده، نتوانسته ارتقای موثری در سلامت دهان و دندان گروه های هدف به خصوص کودکان و نوجوانان به وجود آورد.
امینی ادامه داد: این مسئله می تواند به دلیل هزینه های دندانپزشکی و یا نبود بیمه ها باشد که منجر به مراجعه نکردن مردم به دندانپزشک می شوند؛ مردم زمانی به دندانپزشک مراجعه می کنند که پوسیدگی ها پیشرفت کرده یا دندان از دست رفته است.
وی خاطرنشان کرد: کمیته سلامت دهان از چند ماه پیش فعالیت خود با هدف اینکه تمام تلاش‌ها و فعالیت‌هایی راکه در حوزه دهان و دندان انجام می‌شود، متمرکز و منسجم کند آغاز کرد تا همه بتوانند با همیاری یکدیگر این فعالیت‌ها را به نحو موثرتری اجرا کنند.
امینی ادامه داد: اگر بتوانیم اصول پیشگیری را در جامعه رواج دهیم، می توانیم از بسیاری از هزینه ها جلوگیری کنیم و این میسر نمی‌شود مگر با همکاری جمعی دانشگاه ها، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان تا بتوان این اصول را در جامعه نهادینه کرد.
اولین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران 27 تا 29 تیر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.
علمی**1834**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *