شبکه ملی سمن های ایدز دهم آذرماه رونمایی می شود

شبکه ملی سمن های ایدز دهم آذرماه رونمایی می شود


دکتر زهرا بیات جوزانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: اطلاع رسانی صحیح، ارائه مشاوره مناسب، ترغیب مردم به انجام تست ایدز، بیماریابی و زدودن انگ بیماری در مورد ایدز از مهمترین اقدامات این شبکه است.
وی، علمکرد یکسان سازمان های مردم نهاد در اقصی نقاط کشور را از مهمترین اهداف این شبکه اعلام کرد و گفت: یکسان سازی آموزش ها، اولین برنامه شمسا در این زمینه است.
بیات جوزانی، تعداد اعضای فعلی شمسا را 72 سازمان مردم نهاد اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه بیش از 2 هزار سازمان مردم نهاد ( به صورت جزیی یا کلی ) در این حوزه فعالیت می کنند، در حال بررسی عملکرد این نهادهای مردمی هستیم تا آنها را عضو شبکه شمسا کنیم.
مدیر اجرایی شبکه ملی سمن های ایدز به راه اندازی پویشی در تهران توسط سازمان های مردم نهاد اشاره کرد و گفت: این پویش به منظور اطلاع رسانی و ارائه مشاوره به مردم، کار خود را در پنج پارک اصلی، پنج دانشگاه اصلی و پنج بیمارستان اصلی در شهر تهران آغاز کرد و با همکاری مرکز تحقیقات ایدز، باشگاه یاران مثبت بیمارستان امام خمینی (ره) و شهرداری تهران این تعداد افزایش یافته و در حال حاضر فعالیت در 20 دانشگاه، 10 پارک و تعداد بیشتری بیمارستان در حال انجام است.
بیات جوزانی ادامه داد: سازمان های مردم نهاد با اطلاع رسانی صحیح در پارک ها و دانشگاه ها مردم را به انجام تست ایدز ترغیب کرده و در زمینه از بین بردن انگ ایدز در حال فعالیت هستند.
وی افزود: با توجه به موقعیت شهر تهران پارک های مختلفی از جمله هرندی، ملت، چیتگر، لاله و الغدیر برای اطلاع رسانی بیماری ایدز در نظر گرفته شده و کارشناسان در ساعات خاص به خصوص بعدازظهرها بروشورهای اطلاع رسانی ایدز و آدرس مراکز مشاوره را توزیع و به افراد در مورد بیماری های مقاربتی از جمله ایدز، مشاوره می دهند.
بیات جوزانی افزود: در پارک ها و دانشگاه ها از داوطلبان تست سریع ایدز گرفته می شود و در صورت مثبت بودن آزمایش ، افراد برای انجام کارهای تکمیلی به آزمایشگاه معتبر ارجاع می شوند.
وی ادامه داد که باشگاه یاران مثبت زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و سازمان بهزیستی هستند و پایبندی افراد مبتلا به درمان یکی از وظائف اصلی، باشگاه یاران مثبت است.
مدیر مرکز تحقیقات ایدز کشور گفت: حدود 40 باشگاه یاران مثبت در کشور فعال هستند و ترغیب به درمان افراد مبتلا به بیماری ایدز از سوی آنان انجام می شود.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *