شعب آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز درشهرهای بزرگ تاسیس می شود

شعب آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز درشهرهای بزرگ تاسیس می شود


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمدرضا آی روز شنبه در نشست خبری سومین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران اظهار داشت: با 3 دانشگاه بزرگ کشور مذاکراتی انجام شده تا شعب آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در آن شهرها راه اندازی شود.
وی، ایجاد ارتباط بیشتر محققان و افزایش تعاملات آنان را از مهمترین اهداف راه اندازی شعب این آزمایشگاه اعلام کرد.
آی، تاسیس بانک اطلاعاتی ( بیوبانک) نقشه برداری ایران را از مهمترین فعالیت های این آزمایشگاه در سال گذشته اعلام کرد و گفت: تعداد نمونه های این بانک به حدود پنج هزار مورد رسیده است.
وی اظهار داشت: بیوبانک نقشه برداری ایران سال گذشته با 2 هزار نمونه رونمایی شد و تا پایان امسال به حدود 10 هزار نمونه خواهد رسید.
رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، تصاویر مختلف MRI و سیگنال های مغزی را نمونه های این بانک اعلام کرد و افزود: افزایش سرعت تحقیقات، کاهش هزینه و دسترسی آسان به نمونه ها از مهمترین مزیت این بانک می باشد.
آی بر لزوم ترویج آموزش در حوزه نقشه برداری مغز تاکید کرد و گفت: بیش از 100 هزار نفر ساعت طی بیش از 2 سال، آموزش تخصصی ارائه شد و در این مدت حدود 7 هزار ساعت تجهیزات مجموعه در اختیار محققان بوده است.
وی به استقبال مناسب محققان از این آزمایشگاه اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال فعالیت آزمایشگاه در قالب ۲ شیفت کاری آغاز شده و محققان از ۸ صبح تا ۱۰ شب می توانند از خدمات این مجموعه استفاده کنند.
رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اظهار امیدواری کرد که بتوانیم تجهیزات و خدمات قابل ارایه این آزمایشگاه را شبانه روزی کنیم تا محققان بیشتری بتوانند از تجهیزات و امکانات مجموعه استفاده کنند.
وی ادامه داد که حدود ۶۰۰ عضو هیات علمی دانشگاه ها اعم از وزارت علوم و وزارت بهداشت با این مجموعه همکاری می کنند.
سومین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران به همره دومین جشنواره پژوهش و فناوری نقشه برداری مغز، روزهای 11 و 12 اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.
علمی * 1201*1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *