شمارش تعداد سلول های خون با استفاده از مچ بند هوشمند

شمارش تعداد سلول های خون با استفاده از مچ بند هوشمند


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این مچ بند از طریق ارتباط بی سیم با گوشی هوشمند قادر است مجموعه جدیدی ابزارهای سنجش وضعیت سلامت و نظارت بر محیط را در اختیار قرار دهد.
ابزارهای پوشیدنی فعلی تنها قادر به سنجش برخی از پارامترهای فیزیکی از جمله ضربان قلب و میزان فعالیت هستند. اما قابلیت شمارش تعداد سلول های مختلف موجود در جریان خون، فناوری سنجش سلامت را به سطح بالاتری ارتقا می دهد.
این مچ بند هوشمند از یک نوار پلاستیکی تشکیل شده که روی آن مدارات الکترونیکی انعطاف پذیر و یک حسگر زیستی به همراه یک لوله نازک تر از موی انسان تعبیه شده است. درون این لوله نازک الکترودهایی از جنس طلا وجود دارد. مدار الکتریکی این مچ بند کار پردازش سیگنال های الکتریکی را انجام می دهد و به یک میکروکنترلر مجهز است که اطلاعات را دیجیتالی کرده و با استفاده از فناوری بلوتوث آن را به صورت بی سیم مخابره می کند.
نمونه خون از طریق سوزن های بسیار کوچک گرفته شده و از درون لوله نازک عبور می کنند تا سلول های خونی در آن شمرده شوند. سپس اطلاعات به دست آمده به صورت بی سیم برای یک گوشی هوشمند اندروید ارسال می شود که در آن یک نرم افزار پس از پردازش اطلاعات، نتیجه را نمایش می دهد. این فناوری با گوشی های آیفون و سایر گوشی های هوشمند نیز سازگار است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Microsystems & Nanoengineering منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *