شناسایی ساختار چربی موجود در اشک چشم

شناسایی ساختار چربی موجود در اشک چشم


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، لایه چربی اشک، یک لایه میکروسکوپی از چربی است که روی اشک چشم را پوشانده و مانع تبخیر آن می شود و این چربی دارای زنجیره بلند، از سفت شدن لایه چربی (ماسیدن) جلوگیری می کند. لایه چربی اشک توسط میبوم که در زیر پلک قرار دارد، ترشح می شود.
از مدت ها قبل محققان می دانند که چربی زنجیره بلند از دو نوع اسید چرب تشکیل شده است، اما نحوه اتصال این اسیدهای چرب تا کنون مشخص نبوده که آیا این چربی ها به صورت شاخه ای به یکدیگر متصل می شوند یا پیوندهای سر به سر دارند. روش های متداول طیف سنجی نیز نتوانستند ساختار این ترکیب ها را مشخص کنند.
خوشبختانه محققان در طول دهه گذشته روش های طیف سنجی جدیدی را توسعه داده اند که راه را برای شناسایی ویژگی های خاص چربی ها فراهم می کند. محققان با استفاده از این روش های نوین دریافتند اغلب چربی های دارای زنجیره بلند به صورت سربه سر با یکدیگر پیوند برقرار می کنند.
اکنون محققان در تلاشند تا یک چربی دارای زنجیره بلند را شناسایی کنند که بتوان از آن به عنوان یک مولفه قطره های چشمی برای جلوگیری از خشک شدن چشم استفاده کرد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Lipid Research منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *