شناسایی و حمایت خانواده های نیازمند مانع پیدایش کودکان کار می شود

شناسایی و حمایت خانواده های نیازمند مانع پیدایش کودکان کار می شودکوروش محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در واقع شکل گیری کودکان کار در جامعه به شکلی است که برخی از خانواده‌های نیازمند، ناتوان و ناکارآمد بدون نادیده گرفتن شخصیت فرزندان خود آنها را به خیابان‌ها می‌فرستند و به آسیب‌های اجتماعی که او را تهدید می‌کند اهمیتی نمی‌دهند.

وی کودکان کار را محصول خانواده‌های بی بضاعت دانست و اظهار داشت: این کودکان از خانواده‌های ضعیف، از هم گسیخته و نتیجه و ثمره طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و… هستند.

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه کودکان کار، افراد زیر سن ۱۸ سال هستند که به صورت اجباری مورد سو استفاده یا بهره‌برداری قرار می‌گیرند و به کارهایی برای کسب روزی و یا امرار معاش گماشته می‌شوند، گفت: تا زمانی که هیچ سازوکاری برای پیشگیری از تولید کودک کار و آسیب‌دیده در جامعه تعریف نشده باشد هر روز شاهد تعداد زیادی از این دسته کودکان در خیابان‌ها هستیم.

محمدی به نداشتن آمار مشخص و صحیح از تعداد کودکان کار در استان اصفهان اشاره و تصریح کرد: هم اکنون تنها ۵۰۰ کودک کار از بین آنهایی که در برخی مشاغل کاذب و نامناسب مشغول به کار بودند شناسایی شدند و به یقین این آمار بسیار بیشتر از عدد فعلی است.

وی خاطرنشان کرد: در مقوله کودکان کار باید نقش پیشگیرانه را مقدم بر نقش حمایتی بدانیم و بتوانیم اصول آن را به درستی در جامعه پیاده کنیم و یکی از راهکارهای پیشگیری، شناسایی خانواده‌هایی است که هنوز کودکان خود را روانه کف خیابان‌ها نکرده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان درباره ساماندهی کودکان کار گفت: ۱۹ دستگاه در ستاد ساماندهی کودکان کار عضو هستند و هرکدام وظیفه‌ای در ارتباط با جمع‌آوری کودکان کار و خیابان و هدایت آنها به اردوگاه موقتی که به همت شهرداری و دیگر دستگاه‌ها ایجاد شده است برعهده دارند.

این آسیب شناس اجتماعی اضافه کرد: امروزه به واسطه نگاه اشتباهی که در روند جمع‌آوری کودکان خیابانی وجود دارد شاهد خیریه‌هایی غیرمتخصص و ناکارآمد در کلانشهرها هستیم که اقدامات آنها نیز همانند دستگاه‌های دولتی حمایت در زمینه‌های تأمین خوراک، پوشاک و سرپناهی موقت برای آنهاست.

وی یادآور شد: این اقدامات خیرخواهانه قابل تقدیر است ولی چاره ساز در امر پیشگیری و مقابله با شکل گیری این آسیب اجتماعی نیست.

محمدی به نقش شورای شهر در ستاد ساماندهی کودکان کار اشاره کرد و گفت: شورای شهر به دنبال توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر جامعه از جمله کودکان کار و خیابانی است.

وی با بیان اینکه رویکرد شورا از سمت حمایت به توانمندسازی و آگاهی بخشی است، ادامه داد: اگرچه شورای شهر نمی‌تواند به طور مستقیم به این مقوله ورود پیدا کند اما در نقش نظارتی خود به دنبال ایفای نقش سازنده در راستای تعامل و پیشگیری است.

افزایش پدیده حضور کودکان کار و خیابانی در شهرها به عنوان ۲ گروه جمعیتی که متأثر از توسعه زندگی شهری، افزایش فاصله طبقاتی و درآمد کم است، این روزها به عنوان یک ناهنجاری و آسیب سلامت جامعه انسانی را در معرض تهدید قرار داده است.

این موضوع معلول افزایش مهاجرت گروه‌های مختلف جمعیتی با درآمد متفاوت و یا افراد در جست و جوی زندگی بهتر است که خانواده‌های این کودکان زادگاهشان را در روستاها و شهرهای کوچک ترک و در حاشیه شهرها سکونت اختیار کرده‌اند.
امروزه افزایش این پدیده از لایه‌های پنهان شهرها خارج شده است و به پوسته شهرها رسید و آنها آشکارا در چهار راه‌های اصلی شهرها مشغول کار و فعالیت هستند.

بر اساس آمارهای سازمان‌های جهانی ۲۵۰ میلیون نفر کودک پنج تا ۱۴ سال در جهان از حقوق کودکی محروم هستند و ۱۲۰ میلیون نفر را کودکان کار تشکیل می‌دهند.
۶۹۹۴/‏۶۰۲۶/‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *