شورای شیشه ای انتصابات شهردار همدان را به چالش کشید

شورای شیشه ای انتصابات شهردار همدان را به چالش کشیدبه گزارش ایرنا عصر امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان، انتصاب‌های شهردار شورای شیشه‌ای این شهر را به چالش کشید.

برخی موافق انتخاب‌های شهردار در سپردن سکان مدیریت معاونت‌ها و مناطق شهرداری بودند و شماری از اعضای شورا نیز نسبت به انتصاب‌ها موضع گیری کردند.

اما نکته جالب توجه سیبل قرار دادن «امیر فتحیان نسب» مدیر منطقه یک شهرداری همدان بود که با تصمیم عباس صوفی شهردار این شهر ارتقا جایگاه گرفت و سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شد.

تکرار انتقاد از شهردار

رییس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان که اغلب از مخالفان تصمیم گیری های شهردار شناخته می شود، در جابجایی صورت گرفته در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری انتقاد کرد.

سیدمسعود عسگریان در این باره گفت: هرچند عزل و نصب‌های مدیران داخلی شهرداری از اختیارات شهردار است اما باید توجه داشت که ما نیز منتخب مردم هستیم و قسم خورده‌ایم برای مردم کار کنیم.

وی اضافه کرد: هیچ گاه شورای اسلامی شهر همدان در تصمیم گیری های شهردار در انتصابات دخالت نداشته است و تاکنون براساس درخواست شهردار مشورت داده‌ایم.

عسگریان با انتقاد از تغییر در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری گفت: تقاضا داشتم فرد جایگزین مناسب و اصلح‌تر باشد اما فردی منصوب شده که در منطقه یک با نارضایتی‌ها و کم کاری‌ها مواجه بوده است.

وی اضافه کرد: در شورای پنجم بارها نگرانی بابت نارضایتی و کم کاری در مطنقه یک مشهود بوده و شکایات و مراجعات مردمی در کمیسیون حقوقی شورا هر ماه منجر به تشکیل چند نشست رسیدگی شد.

عسگریان با انتقاد از عملکرد امیر فتحیان نسب در دوره مدیریتی منطقه یک شهرداری گفت: در بازدیدهایی که از مدیریت منطقه یک داشتیم این واقعیت را برای ما رقم زد که نارضایتی عمومی از مجموعه وجود دارد و این وضعیت را به شهردار تاکید کردیم اما با وجود مشورت‌ها، وی را در معاونت معماری و شهرسازی منصوب کرد.

وی خاطرنشان کرد: این انتقاد ما مداخله نیست بلکه خواست مردم بوده که از کم کاری در این حوزه مدیریت شهری گلایه مند بودند و حالا برخلاف نظر برخی اعضای شورا، فتحیان نسب ارتقا جایگاه گرفت.

رییس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان اظهار داشت: شهردار همدان پیرامون انتقادها از کم کاری و نارضایتی فتحیان نسب عنوان داشته که پاسخ گو خواهد بود اما با گذشت ۱۵ ماه وی را در جایگاه بالاتر منصوب کرد و این اقدام برخلاف نظر مردم و شورا است.

عسگریان یادآور شد: نمی‌توانیم فرصت طلایی را برای مردم در حوزه معاونت شهرسازی از بین برویم چرا که به هر حال شورا باید پاسخگوی شهروندان باشد و نباید نسبت به این موضوع مهم بی تفاوت باشیم.

وی افزود: اکنون در معاون شهرسازی باید منتظر دست اندازها باشیم و شهردار باید توجه کند که عملکرد او با گماردن مدیر ضعیف زیر سوال نرود.

اعتقاد به شایسته سالاری دارم

رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه تاکید کرد: همواره اعتقاد به شایسته سالاری در سپردن پست‌های مدیریتی در شهرداری داشته و دارم.

کامران گردان افزود: قبل از هرگونه انتقاد پیرامون انتصاب‌های امروز تاکید کردم که شایسته سالاری را شهردار در نظر بگیرد.

وی اضافه کرد: مقبولیت اجتماعی برای ما مهمتر از هر تخصص و تجربه‌ای است و طی ساعات گذشته سایت‌های خبری در تماس با ما مراتب انتقادهای مردمی از برخی از این انتصاب‌ها را اعلام کردند.

گران بیان کرد: در مجموع این برداشت شده که انتصاب‌های صورت گرفته نمی‌توانند تحولی در شهر ایجاد کنند و دچار روزمرگی و تحقق نیافتن شعار شورای پنجم می‌شود.

وی اظهار داشت: هدف ما تحول در شهر است و با ای وجود، امسال که بحث انتخابات است و نگرش انتخاباتی برای ما آسیب زا خواهد بود، باید از بحث‌های انتخاباتی دور باشیم.

گردان با انتقاد از برخی تحرکات انتخاباتی در شهرداری گفت: چرا در شهرداری باید بحث انتخاباتی انجام شود و اینکه مدیری شروع به فعالیت انتخاباتی کرده است.

شهردار در صحن پاسخگو باشد

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه گفت: از شهردار بخواهید با حضور در صحن شورا پاسخگوی انتصاب‌ها باشد.

جواد گیاه شناس افزود: شورا از این انتصاب‌ها رضایت ندارد و شهردار می‌بایست یکشنبه در صحن شورا دعوت شود و دلایل را برای بکارگیری این افراد تبیین کنند.

وی اضافه کرد: زیبنده شهردار نیست که جوانان با تخصص در شهرداری نادیده گرفته شوند و با نگرش‌های دیگر افراد انتخاب شوند و توصیه‌ها و مشورت‌های ارائه شده را نادیده بگیرند.

شورا نمی‌تواند وارد عزل و نصب‌ها شود

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: شورای شهر موردی و مصداقی نمی‌تواند در عزل و نصب‌های صورت گرفته توسط شهردار وارد شود.

علی رحیمی فر افزود: اعضای شورا سیاست‌های کلی را مدنظر قرار دهد و باید برمبنای آن مطالبه شود.

وی اضافه کرد: اگر شهردار در چارچوب اختیارات خود اقدام کرده که جای بحث نیست و شورا نباید از حدود اختیارات خود خارج شود.

رحیمی فر بیان کرد: برخی سیاست‌ها کلان است و دست شورا نیست و در چارچوب قوانین است.

وی با گلایه از نام بردن مدیران شهری در این جلسه گفت: به هر حال آنها همکار ما هستند و این رویکرد مناسب نیست و طبیعی است که بر سر هر انتخاب نقدی وجود دارد.

توفیقی در مدیریت شهری نداشته‌ایم

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان باردیگر به انتقاد از عملکرد مدیریت شهری پرداخت و گفت: توفیقی در این پانزده ماه از انتصاب شهردار نداشته‌ایم و نارضایتی مردم نیز باعث تضعیف شورای پنجم می‌شود.

سیدمسعود عسگریان افزود: وقتی در عملکرد یک مدیر نارضایتی عمومی است و کاری در منطقه یک پیش نمی‌رود، انتظار ارتقا این مدیر را نداشتیم.

وی اضافه کرد: شهردار باید در این انتخاب تدبیر می‌کرد و از هفته قبل خیلی‌ها تماس گرفتند که فتحیان نسب نمی‌تواند مدیریت کند و شهرداری و شهردار را به چالش می‌کشد.

عسگریان تاکید کرد: هیچ گاه با فتحیان نسب خصومت شخصی نداریم بلکه معتقدم برای جایی خوب است که مراجعه مردمی نداشته باشد چرا که نمی‌تواند موفق باشد و پیشنهاد می‌دهم در معاونت فنی عمرانی که مرتبط با رشته تحصیلی او است، بکار گرفته شود.

دفاع از علکرد مدیر منطقه یک

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان با دفاع از عملکرد فتحیان نسب در مدیریت منطقه یک گفت: شهردار منطقه سه بالای ۹۳ درصد بودجه را در هزینه و درآمد تحقق داد و حتی مشکلاتی که سال قبل برای منطقه سه و چهار ایجاد شد، شهرداری منطقه یک کمترین تخلف و پرونده را در مراجع قضائی داشت.

علی فتحی افزود: منطقه یک کمترین تعویق را نیز در پرداخت حقوق‌ها داشت و پرداخت ۶ میلیاردی شهرداری به یکی از دستگاه‌های اجرایی در شب عید را منطقه یک انجام داد.

وی اضافه کرد: منطقه یک در بحث‌های هزینه‌ای شهرداری کمک کرده است و فتحیان نسب در سمت‌های مختلف مدیریت شهری در این سال‌ها مشرف در همه موارد بود.

فتحی خاطرنشان کرد: اگر بحث انتقاد باشد به سایر انتخابات باید وارد شویم و انتقاد از مدیر منطقه یک براساس نظرسنجی نیز نبوده و موارد نارضایتی نیز قابل پیگیری است.

رییس کمیسیون خدمات شهری شهرداری همدان یادآور شد: نباید نسبت به عملکرد فتحیان نسبت در شرایطی که هنوز به جایگاه جدید خود نرفته، پیش داوری کرد.

اجرای برنامه یکساله بودجه معیار ارزیابی قرار بگیرد

رییس کمیسیون بودجه شورای اسلامی شهر همدان نیز در این نشست گفت: وظیفه شورا نظارت است و معتقدم ارزیابی عملکرد مدیران براساس اجرای برنامه یکساله بودجه باشد.

اکبر کاووسی امید اضافه کرد: کمیسیون بودجه می‌تواند این ارزیابی را بررسی و انجام دهد و اعلام کنیم عملکرد مدیران چهار منطقه چگونه بوده است.

وی اضافه کرد: در انتقاد از مدیران شهرداری باید توجه داشت که سنجش انتقادها چه بوده است.

نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه گفت: وضع موجود شهرداری به لحاظ مدیریتی باید درک شود.

حمید بادامی نجات افزود: باید وضع موجود شهرداری را لحاظ کنیم و اینکه در این سال‌ها چقدر کادرسازی شده و نیروهای توانمند پرورش داده شده است.

وی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از جابجایی‌ها مورد تأیید دوستان است و در مورد فتحیان نسب نیز نظرات متفاوت است.

بادامی به اتفاق جالب در انتصاب‌های شورای اداری شهرداری اشاره کرد و گفت: یکی از مدیران تنزل یافته، امروز صبح در شورای اداری گفته که چون به شورا باج نداده‌ام، جابجا شده‌ام.

نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان اضافه کرد: این مدیر باید بگوید چه باجی قرار بوده بدهد و نشده است.

بادامی خاطرنشان کرد: با دخالت در انتصابات برخی را عزیز و عده‌ای را منفور می‌کنیم و در مجموع انتصابات برعهده شهردار است و ما نیز در مقام تذکر اظهارنظر می‌کنیم.

۷۵۲۰/‏۲۰۹۰

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *