صادرات غیرنفتی از مبادی گمرکی آذربایجان شرقی ۸۰ درصد افزایش یافت

صادرات غیرنفتی از مبادی گمرکی آذربایجان شرقی ۸۰ درصد افزایش یافتلیلی اورنگی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: عمده گروه کالاهای صادره از گمرکات استان در سه ماهه امسال شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد به ارزش افزون بر ۱۱۳ میلیون دلار، سوخت‌های معدنی روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها با ۱۰۵ میلیون دلار، چدن آهن و فولاد با ۸۹ میلیون دلار، مس و مصنوعات از مس با ۸۴ میلیون دلار، میوه‌های خوراکی پوست مرکبات با ۶۴ میلیون دلار، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزا و قطعات آنها با ۶۰ میلیون دلار، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد با ۲۹ میلیون دلار، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای با ۲۴ میلیون دلار، فرآورده‌های غلات با ۱۶ میلیون دلار و رشته‌های سنتتیک یا مصنوعی غیریکسره با ۱۲ میلیون دلار بود.

ناظر گمرکات استان عنوان کرد: این محصولات به ۷۹ کشور دنیا از جمله ترکیه، عراق، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، چین، افغانستان، ایتالیا، بلغارستان و پاکستان صادر شده است.

وی همچنین اعلام کرد: در بهار امسال ۱۰۹ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۲۶۴ میلیون دلار پس از انجام تشریفات گمرکی از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است که از لحاظ وزن ۵۲ درصد و از حیث ارزش دلاری ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اورنگی گفت: عمده کالاهای وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزا و قطعات آنها با ۴۵ میلیون دلار، توتون و تنباکو با ۴۳ میلیون دلار، گوشت و احشای خوراکی با ۲۰ میلیون دلار، کاغذ و مقوا با ۱۶ میلیون دلار، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد با ۱۴ میلیون دلار، چدن آهن و فولاد با ۱۱ میلیون دلار، کاکائو و فرآورده‌های آن با ۱۰ میلیون دلار، سبزی و نباتات ریشه و غده‌های زیرخاکی خوراکی با ۸ میلیون دلار و چوب و اشیا چوبی و زغال چوب با ۸ میلیون دلار بوده که از ۴۳ کشور مختلف دنیا و بطور برجسته از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، آلمان، چین، گرجستان، ایتالیا، ژاپن، جمهوری کره، اتریش و اسپانیا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

وی اضافه کرد: کشورهای مهم صادر کننده کالا به ایران از طریق گمرکات استان در مدت یادشده به ترتیب کشور ترکیه با ۱۵۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵۱ میلیون دلار، آلمان با ۱۸ میلیون دلار، چین با ۹میلیون دلار، گرجستان با ۵ میلیون دلار، ایتالیا با ۴میلیون دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه ابتدای امسال ۴۲۰ هزار مسافر از مبادی مرزی گمرکات استان تردد کرده‌اند که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل مسافرین خروجی ۱۵ درصد و مسافرین ورودی ۱۷ درصد افزایش داشته است.

اورنگی همچنین اعلام کرد: درآمدهای وصولی گمرکات استان در سه ماهه اول سالجاری بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش یافته است.

۳۰۷۱

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *