صالحی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تکامل رویدادهای کردستان است

صالحی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تکامل رویدادهای کردستان استسید عباس صالحی شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزاری آیین اختتامیه نخستین کنگره بین امللی مشاهیر کُرد در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این کنگره را می‌توان به عنوان یک رویداد ادامه دار دید و با برگزاری آن اتفاقات تازه و جدیدی را متولد و اطلاعات قبلی آن را برای استفاده در زمان حال جمع آوری کرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون در این استان رویدادهای مختلفی وجود دارد که به صورت مستمر در حال برگزاری است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تکامل این همایش‌ها و جشنواره مختلف فرهنگی و هنری در کردستان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به اعتبار جشنواره‌های مختلف این استان از جمله موسیقی و فیلم کُردی، داستان کُردی بانه و تئاتر کُردی سقز و تئاتر بین المللی خیابانی مریوان هم اکنون با تلاش این وزارتخانه و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های اجرایی استان بخش پژوهش هر کدام از آنها فعال شده است.

صالحی یادآور شد: فعال کردن این بخش با هدف کمک به بازشناسی و بازآفرینی فرهنگ، هنر و میراث کردستان و مردم مناطق کُردنشین است.

وی تاکید کرد: به نظر می‌آید رویدادهای هنری که به صورت سالانه در کردستان برگزار می‌شود هم اکنون با حمایت‌ها و برنامه ریزی های مختلف در حال تکثر و تعدد است و ثبت پژوهشی این رویدادها می‌تواند به اعتلای آنها کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرهنگ و هنر متنوع مردم کُرد و سابقه تاریخی آنان اظهار داشت: کنگره مشاهیر کُرد تنها بخشی از این توانمندی‌ها را به نمایش گذاشته و سعی می‌شود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمک سایر نهادها گام‌های بیشتری در معرفی این توانایی‌ها بر دارد.

مراسم اختتامیه نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کرد هم اکنون با جمعی از نام آوران عرصه فرهنگ و هنر، علم و اندیشه، وزش و معرفت جهان کُرد و برخی مسئولان خارجی و داخلی در حال برگزاری است.

این کنگره ۲ روزه روز سه شنبه ۱۱ تیر با برگزاری مراسم افتتاحیه، قرائت پیام‌های دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و سخنرانی بهمن مرادنیا استاندار کردستان آغاز شد و امروز هم در اختتامیه این رویداد فرهنگی از نام‌آوران عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، موسیقی و علمی کُرد تجلیل می‌شوند.

مسئولان استان کردستان از یکسال پیش فعالیت خود را در راستای برگزاری کنگره‌ای به منظور معرفی و تجلیل از مشاهیر و نام آوران کُرد آغاز کردند و در این راستا ۶ کار گروه در حوزه‌های علوم انسانی، زبان و ادبیات، فرهنگ و هنر، علوم پایه و مهندسی، کشاورزی و پزشکی تشکیل شد.

اعضای این کارگروه‌ها را هم اساتید دانشگاه و افراد متخصص تشکیل داده بودند تا از هر حوزه چندین فرد نام آور و تأثیرگذار کُرد را به کمیته علمی که متشکل از هشت متخصص بود، معرفی کنند.

بعد از گذشت حدود پنج ماه از آغاز رسمی فعالیت این کارگروه‌ها و کنکاش و بررسی در خصوص مشاهیری که در قید حیات بودند، اسامی تعیین شده به شورای راهبردی کنگره که ریاست آن بر عهده استاندار کردستان بود، ارسال شد.

محدودیت‌هایی همچون کهولت سن در انتخاب برخی از مشاهیر برای حضور در کنگره وجود داشت با این وجود تلاش‌های بسیاری برای شرکت مشاهیری که مردم کردستان سال‌هاست در انتظار دیدن آنها هستند انجام شد.

تلاش برگزار کنندگان کنگره مشاهیر کُرد در دعوت و حضور چهره‌های مطرحی همچون مظهر خالقی هنرمندی نام آشنای این دیار که ۳۸ سال دور از وطن بوده عاقبت به ثمر نشست و روز دوشنبه ۱۰ تیر این هنرمند عرصه موسیقی کُردی از طریق مرز باشماق پا به خاک میهن گذاشت.

برنامه‌های جانبی این کنگره از روز یکشنبه ۹ تیر ماه با برپایی نمایشگاه‌های خوشنویسی و کتاب کُردی و برگزاری شب شعر و کنسرت موسیقی آغاز شد و دوشنبه ۱۰ تیر هم نشست خبری استاندار کردستان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس دانشگاه کردستان با هدف تشریح برنامه‌های کنگره برگزار شد.

از سری برنامه‌های جانبی کنگره در روز سه شنبه هم برگزاری کنسرت شهرام ناظری و سعدون کاکایی است که به صورت مجزا در ۲ سانس در سالن آزادی به اجرای برنامه می‌پردازند.

اکران فیلم سینمایی زر ساخته کاظم اوز از فیلمسازان مطرح کُرد ترکیه در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر در سینماهای بهمن سنندج و کردستان مریوان و برگزاری نشست تخصصی با کارگردان این فیلم از دیگر برنامه‌های جانبی کنگره است.

۷۳۴۹/۹۱۰۲

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *