ظرفیت افزایش تولید واکسن آنتروتوکسمی در موسسه رازی وجود دارد

ظرفیت افزایش تولید واکسن آنتروتوکسمی در موسسه رازی وجود دارد


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در زمینه تعهد تولید واکسن آنتروتوکسمی موسسه رازی به سازمان دامپزشکی، افزود: واکسن های این موسسه یا به صورت مستقیم و بی واسطه تحویل دامپزشکی می شود یا به صورت آزاد و با نظارت این سازمان در کشور توزیع می شود.
وی اظهار داشت: در هر 2 صورت، پیش از شروع هر سال طی جلساتی با مسئولان سازمان دامپزشکی، مقدار مورد نیاز واکسن های دامی طبق جدول زمانبندی مشخص می شود و موسسه رازی براساس همین جدول در طول سال واکسن های دامی را تولید و به این سازمان تحویل می دهد.
وی گفت: طی چند سال اخیر مصرف سالانه واکسن آنتروتوکسمی حدود 70 تا 75 میلیون دز و حتی گاهی کمتر از این بوده و بر همین اساس نیز برنامه ریزی و واکسن تولید شده است.
اسحاقی افزود: برای امسال 85 میلیون دز تعهد تولید واکسن آنتروتوکسمی پیش بینی شد که تا پایان آبان ماه 48 میلیون دز در موسسه تولید شده است.
وی یادآور شد: حداکثر تا 2 هفته آینده هفت میلیون دز دیگر تولید می شود و مابقی تعهد طبق جدول زمانبندی تا پایان سال نیز تولید و توزیع خواهد شد.
رئیس موسسه رازی با اشاره به اینکه این واکسن نیز مانند سایر واکسن های دامی موسسه براساس جدول زمانبندی عمل کردیم، تاکید کرد: طبق جدولی که دی ماه سال گذشته با سازمان دامپزشکی برنامه ریزی کردیم، واکسن تولید و در کشور توزیع شده و از برنامه اصلا عقب نیستیم؛حتی در برخی واکسن ها جلوتر از جدول زمانبندی عمل کردیم و فرآورده مورد نیاز سازمان را در اختیارشان قرار دادیم.
اسحاقی همچنین از افزایش تولید واکسن آنتروتوکسمی در موسسه رازی خبر داد و افزود: با توجه به کمبودهایی که در کشور گزارش شده، تولید را بالا برده ایم اما تا واکسن ها تولید و به دست مصرف کننده برسد شاید یک ماه طول بکشد اما خوشبختانه هم از نظر ظرفیت و هم به لحاظ مواد اولیه آمادگی تولید بیشتر در موسسه وجود دارد.
رئیس موسسه رازی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد با طرح موضوع کمبود واکسن به دنبال دریافت مجوز واردات هستند کما اینکه با وجود امکان افزایش تولید در موسسه رازی اما مجوز واردات یک پارتی واکسن آنتروتوکسمی صادر شده است.
به گفته دکتر اسحاقی، ظرفیت سالانه تولید این واکسن در موسسه رازی 150 میلیون دز است و امکان تولید بیش از این نیز در موسسه وجود دارد.
رئیس موسسه رازی، با بیان اینکه نهادها و سازمان های ناظر باید هوشیار باشند تا در دام سودجویان گرفتار نشوند، تاکید کرد: موسسه رازی نه تنها هر چه نیاز سازمان دامپزشکی به این واکسن باشد را می تواند تولید کند بلکه برای صادرات نیز برنامه ریزی کرده ایم.
وی تصریح کرد: متاسفانه واکسن آنتروتوکسمی موسسه رازی به برخی کشورها قاچاق می شود و تلاش می کنیم به کمک نهادهای نظارتی مانع این کار شویم.
بیماری آنتروتوکسمی که به آن بیماری پرخوری یا قلوه نرمی نیز گفته می شود، به دنبال جذب مقادیر زیاد سم از دیوار روده بروز می کند.
عامل این بیماری که جزو فلور طبیعی دستگاه گوارش دام ها است و در سال 1982 برای نخستین بار توسط ولش و نوتال جداسازی شد.
در ایران برای پیشگیری از بیماری آنتروتوکسمی موسسه رازی از سال 1323 اقدام به تولید واکسن کشته آن کرده است.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *