ظرفیت مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب در مشهد روزانه ۵۵۰ هزار متر مکعب است

ظرفیت مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب در مشهد روزانه ۵۵۰ هزار متر مکعب استحسین اسماعیلیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرفیت کنونی تصفیه خانه‌های مشهد ۱۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز است که برای تصفیه بیش از ۳۷۰ هزار متر مکعب فاضلاب به ویژه در ایام اوج با مشکل روبرو هستیم.

وی اظهار داشت: احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب زمانبر و بسیار پر هزینه است و برای رفع نیاز مشهد به تصفیه خانه فاضلاب دستکم ۲۵ هزار میلیارد ریال مورد نیاز است که از محل اعتبارات دولتی تأمین آن غیر ممکن می‌باشد زیرا کل اعتبار دولتی بخش فاضلاب مشهد در سال جاری ۸۰ میلیارد ریال است.

وی گفت: برای حل مشکل اعتبار، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دستور کار است و هم اکنون پروژه تصفیه خانه فاضلاب پرکندآباد با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز با سرمایه گذاری بخش خصوصی در دست اجراست.

اسماعیلیان با بیان اینکه احداث تصفیه خانه های فاضلاب اولنگ ۳ و طبرسی شمالی با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز خواهد شد افزود: موافقت اولیه برای احداث تصفیه خانه دوم خین عرب با ظرفیت ۱۲۵ هزار متر مکعب در شبانه روز نیز از محل فاینانس خارجی انجام شده است.

وی اظهار داشت: ۳۰ درصد شبکه جمع آوری فاضلاب در کلانشهر مشهد و کل این شبکه در بسیاری از شهرهای خراسان رضوی اجرا نشده ولی با نظارت و کنترل توسط دستگاه‌های متولی، مشکلات زیست محیطی در این ارتباط اندک است.

تاکنون حدود سه هزار و ۴۰۰ کیلومتر از چهار هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب شهر مشهد اجرا شده است.

۷۰ درصد گستره کلانشهر مشهد زیرپوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته و با اجرای ۹۰۰ کیلومتر دیگر از این شبکه نیاز فعلی مشهد به طور کامل برطرف می‌شود.
۱۰۰ درصد جمعیت سه و نیم میلیون نفری مشهد زیرپوشش شبکه آب رسانی و ۷۰ درصد زیر پوشش خدمات شبکه جمع آوری فاضلاب هستند.

۷۵۰۵/ ۶۰۵۳

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *