عرضه داروهای گیاهی در عطاری ها گیاهان دارویی ممنوع است

عرضه داروهای گیاهی در عطاری ها گیاهان دارویی ممنوع است


ملیکا امیرزاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون 70 واحد صنفی عرضه گیاهان دارویی در تربت حیدریه فعالیت دارند، براساس قانون هیچ یک از این مراکز اجازه فروش داروهای گیاهی را ندارند و عرضه این داروها تنها در داروخانه ها مجاز است.
وی با بیان اینکه نظارت ما محدود به مراکز عرضه گیاهان دارویی نمی باشد، گفت: بر این اساس به تازگی و با هماهنگی گشت مشترک با کارشناسان نیروی انتظامی، یک واحد غیرمجاز تولید و بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی و طب سنتی در تربت حیدریه شناسایی شد.
امیرزاده افزود: در این واحد بیش از هزار قلم داروی گیاهی بسته بندی شده و بیش از 80 کیسه حاوی مواد اولیه داروی گیاهی کشف و ضبط شده و فرد خاطی برای انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.
ممنوعیت فروش داروی گیاهی در عطاری ها
مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو پیش از این اعلام کرده بود عطاری‌ها فقط می‌ توانند گیاه دارویی بفروشند و فروش داروی گیاهی یا هرگونه مخلوط پودر شده فرآورده‌های گیاهی در عطاری‌ ها ممنوع است.
خانوی درباره بحث ساماندهی عطاری‌ها و نظارت بر آنها برای پیشگیری از تخلف، گفته است نظارت بر واحدهای عطاری به طور مستقیم بر عهده سازمان غذا و دارو نیست، بلکه سازمان غذا و دارو با همکاری صنف عطاری‌ها این اقدام را انجام می‌دهد.
وی همچنین از تدوین آیین‌نامه‌ای در زمینه طب سنتی ایرانی از سوی وزارت بهداشت خبر داد و افزود: این آیین‌نامه‌ای توسط دکتر ایمانیه، مشاور وزیر بهداشت در طب ایرانی و با حضور سازمان غذا و دارو و سایر نهادها مانند معاونت درمان در حال تدوین است، یکی از بندهای این آیین‌نامه درباره نظارت بر عطاری‌ها از طریق فرآیندهای قانونی است و در صورتی که تصویب شود، می‌توان در حوزه نظارت بر عطاری‌ها از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اقدامات بیشتری را انجام داد.
خانوی تصریح کرد: باید توجه کرد عطاری‌ها تنها می‌توانند در زمینه فروش گیاه دارویی اقدام کند. البته اگر می‌خواهند در زمینه‌های دیگری غیر از دارو فعالیت کنند، مربوط به صنف‌شان است و در آنجا باید تصمیم‌گیری شود، اما فروش داروی گیاهی یا هرگونه مخلوط پودرشده فرآورده‌های گیاهی و هر گونه فرآورده‌ای که ادعای درمانی داشته باشد در عطاری‌ها ممنوع است.
مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر نظارت‌هایمان را بر روی عطاری‌ها با همکاری صنف انجام می‌دهیم، گفت: در حال حاضر در سطح عرضه هم نمی‌توانیم به صورت مستقیم از طریق نمونه‌برداری نظارت کنیم، بلکه به همراه صنف می‌توانیم این اقدام را انجام دهیم، البته امیدواریم بعد از تصویب آیین‌نامه بتوانیم در این حوزه هم گام‌هایی برداریم.
اکنون در شهرستان تربت حیدریه 25 باب داروخانه وجود دارد که 2 واحد آن به صورت شبانه روزی خدمات ارایه می کنند.
دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با زیرپوشش داشتن سه شهرستان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به 350 هزار نفر جمعیت سه شهرستان در جنوب استان خراسان رضوی خدمات می دهد.
این دانشگاه 190 تخت در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه و 20 تخت در مه ولات دارد.
دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه دارای 52 نفر عضو هیات علمی و 619 نفر دانشجو است که دانشجویان در 10 رشته مامایی، اتاق عمل، هوشبری، پرستاری، فناوری اطلاعات سلامت، علوم آزمایشگاهی، بهداشت محیط، بهداشت عمومی، فوریت پزشکی، تکنسین سلامت دهان و دندان و در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته تحصیل می کنند.
ناوگان آمبولانسی این مرکز درمانی این شهرستان به 47 دستگاه می رسد.
مرکز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121/1744

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *