عضویت 53 هزار نفر در مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز

عضویت 53 هزار نفر در مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «آرزو صیاد» با اشاره به فعالیت این شبکه ملی، بیان کرد: شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز ایران دی‌ماه 94 بر اساس آیین‌نامه مصوب وزارت بهداشت آغاز به کار کرد.
وی خاطرنشان کرد: اساس راه‌اندازی این مرکز، ایده برگزیده «امیرعلی حمیدیه» دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در بخش نوآوری جشنواره ابن‌سینا در سال 1388 بود.
صیاد با بیان اینکه، این شبکه ملی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأسیس شد تا مرهمی بر آلام بیماران باشد، افزود: وظیفه اصلی شورا ساماندهی، استانداردسازی، توسعه، ارتقای کیفیت، هماهنگی و نظارت واحد بر فعالیت مراکز پذیرنده‌نویسی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز و بانک‌های خون بند ناف است.
به گفته وی، مبتلایان به بیماری‌های خونی صعب‌العلاج، نقص ایمنی، بیماری‌های متابولیک و سرطان‌های مختلف جمعیت قابل‌توجهی از مردمان این کره خاکی را تشکیل می‌دهند و تعداد قابل‌توجهی از این بیماری‌ها فرد را از دوران کودکی درگیر می‌کنند.
دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌ها بنیادی خون‌ساز و بانک خون بند ناف افزود: هنگامی‌که ارگان‌های خون‌ساز همچون مغز استخوان آن‌قدر صدمه ببیند که قابل ترمیم نباشد، پیوند سلول بنیادی خون‌ساز از فرد سالم به بیمار در بیشتر موارد تنها گزینه باقیمانده برای نجات جان بیمار خواهد بود.
وی ادامه داد: پس افراد داوطلب به اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز با مراجعه به مراکز پذیره‌نویسی و ثبت‌نام می‌توانند قدمی خیرخواهانه برداشته و در کاهش درد این بیماران سهیم شوند. کار بسیار ساده است، بدون درد و هیچ آسیبی. تنها از فرد داوطلب چند سی‌سی خون گرفته می‌شود تا پس از انجام آزمایش HLA مشخص شود توانایی اهدای سلول بنیادی خون‌ساز به چه بیماری را دارد. پس از آن اطلاعات ثبت می‌شود. حال اگر بیمار نیازمندی پیدا شد با فرد تماس گرفته می‌شود تا در صورت رضایت برای اهدا مراجعه کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: برخی از این مراکز پذیره‌نویسی تنها ثبت‌نام را انجام می‌دهند و نمونه خون افراد را دریافت و در نهایت HLA آن‌ها را ثبت می‌کنند؛ اما برخی از آن‌ها در کنار مراکز پیوند قرار دارند. تمام فعالیت‌های مراکز پذیره‌نویسی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز باید زیر نظر این شبکه باشد.
صیاد همچنین عنوان کرد: 16 مرکز پذیره‌نویسی در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که 13 مرکز فعال در حوزه سلول‌های بنیادی خون‌ساز از افراد بزرگسال داوطلب و 3 مرکز در حوزه اهدای خون بند ناف را شامل می‌شود.
وی تصریح کرد: درمجموع تا بهمن‌ماه سال گذشته 48 هزار و 426 نفر اهداکننده بزرگسال داوطلب عضو مرکز شدند، البته چهار هزار و 855 عضو بند ناف نیز داشتیم بنابراین درمجموع 53 هزار و 281 فرد داوطلب در مرکز عضو شدند.
صیاد ادامه داد: البته این مرکز برای فعالیت پویاتر خود نیازمند همکاری نهادهای مرتبط است، همچنین خیرین نیز می‌توانند به این مرکز کمک کنند تا در این امر خیر همراه شوند.
علمی ** 1836 ** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *