عفونت چشمی ناشی از لنز تماسی موجب نابینایی می شود

عفونت چشمی ناشی از لنز تماسی موجب نابینایی می شود


به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بر اساس این تحقیقات از سال 2011 میلادی تا کنون تعداد موارد ابتلا به عفونت کراتیتیس آکانتاموئبا ‘Acanthamoeba keratitis’ سه برابر شده است. البته این بیماری هنوز هم بسیار نادر است و تنها 2.5 نفر از هر 100 هزار کاربر لنز چشمی به آن مبتلا می شوند.
بیماری Acanthamoeba keratitis یک عفونت چشمی است که در آن سطح قرنیه چشم به دلیل آلودگی توسط نوعی میکروارگانیسم کیست زا موسوم به Acanthamoeba دردناک و ملتهب می شود.
حدود یک چهارم از مبتلایان به این بیماری به طور کامل نابینا می شوند یا قدرت دید آن ها تا کمتر از 25 درصد کاهش می یابد. حدود 25 درصد از مبتلایان نیز برای درمان این بیماری ناچار به پیوند قرنیه می شوند.
به گفته محققان ممکن است هرکسی به این نوع عفونت مبتلا شود، اما میزان ابتلا به این عارضه در بین افرادی که از لنز چشمی استفاده می کنند، به دلیل افزایش حساسیت چشم ها به عفونت و احتمال آلودگی قاب لنزها، در مقایسه با سایرین بالاتر است.
برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید قبل از دست زدن به لنزهای چشمی دست ها با صابون شسته شود و در هنگام شنا کردن، شست و شوی صورت یا استحمام از این لنزها استفاده نشود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه British Journal of Ophthalmology منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *