فشار افزایش عرضه بر قیمت شکننده نفت

فشار افزایش عرضه بر قیمت شکننده نفتآمریکا تا چند سال پیش بزرگترین واردکننده نفت جهان به شمار می‌آمد، اما استفاده از فناوری های جدید می‌رود که به صادرکننده‌ای پایدار در بازارهای شرق و غرب تبدیل شود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تولید نفت آمریکا تا پایان ۲۰۱۹ به ۱۳.۴ میلیون بشکه در روز برسد و این در حالی است که اوپک مجبور است روند کاهش تولید خود را ادامه دهد تا قیمت را بالا ببرد.

روسیه هم به عنوان یکی از تولید کنندگان پای توافق تولید را امضا کرده اما ماه جاری تولید خود را به ۱۱.۰۴ میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

در کنار این دو کشور، عربستان همچنان به سقف تعهد شده در توافق کاهش تولید پایبند است، اما عراق با هدف حضور در بازارهای سنتی ایران، صادرات خود را به چین و هند بیشتر کرده که این افزایش صادرات مستلزم افزایش تولید نفت این کشور است.

همه این عوامل در کنار افزایش ذخیره نفت آمریکا که در بالاترین میزان خود قرار دارد، قیمت‌ها را در بازار نفت شکننده کرده و قیمت نفت حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داده است.

قیمت نفت برنت با نواخته شدن زنگ آغاز معاملات امروز ۹۷ سنت پایین آمد و با کاهشی ۱.۵ درصدی روی قیمت ۶۱ دلار و ۳۲ سنت ایستاد. قیمت نفت شاخص آمریکا هم ۱.۶ درصد ارزان‌تر از دیروز قیمت داشت و با افتی ۸۸ سنتی به ۵۲ دلار و ۳۹ سنت رسید.

افزایش عرضه نفت به دلیل آنکه با کاهش تقاضا در بازار همراه بوده فشار زیادی را برای پایین نگه داشتن قیمت نفت ایجاد کرده است.

این فشار تا آنجاست که حتی ریسک‌های سیاسی و ادامه تحریم نفت ایران و ونزوئلا نیز نتوانسته از افت قیمت‌ها جلوگیری کند و با توجه به این شرایط عربستان و روسیه نسبت به پایین‌آمدن قیمت نفت تا زیر ۴۰ دلار در صورت مدید نشدن توافق کاهش تولید هشدار داده‌اند.

اقتصام **۴۰۱۸**۱۵۵۹

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *