مبارزه با سرطان با انفجار نانوحباب های دارویی توسط اشعه ایکس

مبارزه با سرطان با انفجار نانوحباب های دارویی توسط اشعه ایکس


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی سی.بی.سی. نیوز، این نانوحباب های کوچک که توسط محققان مرکز بیوفتونیک نانو ساختار (CNBP) دانشگاه مک کواری در استرالیا ابداع شده است، زمینه را برای ابداع طیف جدیدی از درمان های سرطان هموار می سازد.
این حباب های کوچک موسوم به لیپوزوم که معمولا در داروسازی برای روکش دار کردن داروها مورد استفاده قرار می گیرند، کارایی داروها را در درمان بیماری افزایش می دهند.
آماده سازی این حباب ها که از مواد مشابه غشای سلولی ساخته می شوند نسبتا ساده است و می توان آنها را با داروهای مناسب پر کرد و سپس به بخش های خاصی از بدن تزریق کرد. اما مسئله در کنترل زمان آزادسازی دارو از این لیپوزوم ها است.
محققان استرالیایی موفق شدند لیپوزوم ها را به گونه ای مهندسی کنند که با اشعه ایکس فعال شوند و بار دارویی خود را حسب تقاضا در زمان و مکان مناسب آزاد کنند.
آنها توانسته اند لیپوزوم ها را به گونه ای طراحی کنند که بیشترین تاثیر درمانی را داشته باشند و بار دارویی خود را دقیقا در زمان مناسب و در مکان مناسب آزاد کنند. لازمه این کار ایجاد سازوکاری برای فروپاشی لیپوزوم ها در زمان و مکان مورد نیاز است.
لیپوزوم های ابداعی محققان که قابلیت فعال شدن توسط اشعه ایکس را دارند، امکان آزادسازی داروها را بر حسب تقاضا میسر می سازند.
محققان برای این کار نانوذرات طلا و مولکول حساس به عکس ‘ورتپورفین’ (Verteporfin) را در دیواره لیپوزوم کار گذاشتند.
پرتو ناشی از اشعه ایکس باعث می شود که ورتپورفین واکنش نشان دهد و اکسیژن تک دانه ای تولید کند که به شدت واکنشی است و موجب بی ثباتی غشای لیپوزومی و متعاقبا آزادسازی دارو می شود.
نانوذرات طلا نیز برای متمرکز ساختن انرژی اشعه ایکس، به این مخلوط اضافه می شود. این کار باعث تقویت تولید اکسیژن تک دانه ای و در نتیجه افزایش سرعت انحلال غشا می شود.
نتایج آزمایش های اولیه نشان داد که این لیپوزوم های جدید با موفقیت توانستند سلول های سرطانی را در محیط آزمایشگاه از بین ببرند. محققان گفتند که این روش در از بین بردن سلول های سرطانی روده به اندازه زیادی موثر است.
به گفته محققان، در حال حاضر معمولا رادیوتراپی که در آن اشعه ایکس سلول های سرطانی را می کشد و شیمی درمانی، به صورت جداگانه به بیماران ارائه می شود اما روش ابداعی آنها امکان انطباق کامل هر دو درمان را فراهم می کند و بنابراین این دو شیوه درمانی را می توان همزمان به بیمار ارائه کرد.
علمی**2038**2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *