متکدیان به کدام نقاط پایتخت کوچ کردند؟

متکدیان به کدام نقاط پایتخت کوچ کردند؟به گزارش ایرنا عیسی فرهادی روز چهارشنبه در نشست کارگروه اجتماعی زنان و سلامت استان تهران افزود: به دنبال اجرای طرح جمع آوری متکدیان طی ۲ هفته گذشته ۶۰ درصد تکدی‌گری‌ها در سطح پایتخت کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: اغلب کودکان کار و خیابانی در مناطق مرفه به‌ویژه منطقه ۶ شهر تهران فعالیت می‌کردند که اکنون پس از جمع‌آوری تنها می‌توان شاهد افزایش تعداد متکدیان در مناطق دیگری مانند اطراف هتل استقلال بود.

۸۰ درصد کودکان خیابانی اتباع هستند

فرماندار تهران همچنین با بیان اینکه ۸۰ درصد کودکان خیابانی جمع آوری شده طی ۲ هفته گذشته از اتباع هستند و اغلب، سرپرست ندارند، اظهارداشت: ۲۳۴ کودک در طرح جمع‌آوری کودکان خیابانی ساماندهی شدند که ۱۸۱ نفر آنان افغانستانی، پنج نفر پاکستانی و ۴۸ نفر ایرانی بودند.

وی تاکید کرد: اداره اتباع باید به طور جدی وارد این موضوع شود چون یکی از پایه‌های اصلی این کار به شمار می‌آید.

فرهادی یکی از دیگر چالش‌های مهم اجرای این طرح را حاضر نشدن نمایندگان برخی نهادها همچون پلیس اداره کل اتباع و دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام و بیان کرد: اکنون ۲۰۰ کودک بدون سرپرست در مرکز جمع آوری نگهداری می‌شوند و در صورت ادامه این روند این نگرانی وجود دارد که تعداد آنان تا ۴۰۰ نفر افزایش یابد.

کودکان استثمار باندهای سازمان‌یافته

وی با بیان اینکه اغلب این کودکان زیر نظر یک باند فعالیت می‌کنند افزود: هر یک از کودکان به طور متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان درآمد دارد که فقط ۵۰ هزار تومان آن را برای خود نگه می‌دارد و باقی را به سرپرست خود می‌دهد؛ در این وضعیت برای جمع‌آوری این باندها ورود دستگاه‌های امنیتی ضروری به نظر می‌رسد.

زندگی کودکان با بزرگسالان غریبه

مدیرکل اجتماعی استانداری تهران نیز در این جلسه اعلام کرد: آمار مربوط به جمع آوری کودکان طی سه ماه گذشته نشان می دهد که ۹۰ درصد این کودکان از اتباع هستند که ۶۰ درصدشان هیچ سرپرستی ندارند.

فرزانه مروستی تاکید کرد: پس از مراجعه به محل زندگی این کودکان مشخص شد آنان در شرایط نامناسبی با فرد بزرگسالی زندگی می‌کنند که هیچ نسبتی با آنان ندارد.

وی اظهارداشت: باید برای ساماندهی، نگهداری یا بازگشت این کودکان به کشورشان اقدامی اساسی انجام داد.

به گزارش ایرنا اسفند سال گذشته استاندار تهران دستور ساماندهی کودکان خیابانی را صادر کرد و بر این اساس درخواست کرد که اگر دستگاه قضا موافقت کند در صورت تکرار جمع آوری هر کودک کار در مرحله سوم، سرپرستی والدین آنان سلب شود.

تهرام/۳۰۰۱/ ۱۰۰۸

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *