مجسمه یازدهمین فرعون مصر باستان در لندن به حراج رفت

مجسمه یازدهمین فرعون مصر باستان در لندن به حراج رفتخبرگزاری رویترز گزارش داد: مقامات قاهره خواستار تحقیق در باره نحوه خروج این اثر باستانی از مصر شده اند.

مصر از سال ۱۹۸۳ با تصویب قانونی خروج این آثار از را ممنوع کرده وتلاش دارد آثار به سرقت رفته این کشور را بازگرداند. با اینحال مجسمه قهوه‌ای رنگ سر توت‌عنخ‌آمون که از سنگ کوارتز ساخته شده، ۲۸.۵ سانتی متر ارتقاع دارد و قدمت آن به سه هزار سال پیش بر می‌گردد به قیمت چهار میلیون و ۷۰۰ هزار پوند پوند در لندن به فروش رفت.

مسئولان حراج کریستیز لندن از اعلام نام خریدار این قطعه باستانی خودداری کردند. این مجسمه سن ۹ سالگی فرعون مصر را نشان می‌دهد و چهره کودکانه او در مجسمه به خوبی نمایان است.

اعلام حراج این اثر موجب خشم مردم و اعتراض مقام‌های دولتی مصر شده بود. معترضان خواستار لغو برنامه فروش مجسمه در لندن شده بودند که به این خواسته توجهی نشد.

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت که این برای اولین بار از سال ۱۹۸۵ است که یک مجسمه مصری به حراج گذاشته می‌شود.

مقام‌های مصری از حراجی کریستیز خواسته بودند که ثابت کند این مجسمه به طور قانونی از مصر خارج شده است. «مصطفی وزیری» رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: حداکثر تلاشمان را انجام می‌دهیم تا مانع از حراج این مجسمه شویم و در این راستا با وزارت امور خارجه مصر و سفیرمان در لندن رایزنی می‌کنیم.

«زاهی حواس» وزیر سابق آثار باستانی مصر نیز اعلام کرد که مجسمه در سال ۱۹۷۰ از این کشور خارج شده است.

قاهره همچنین از نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خواسته بود مانع فروش این مجسمه در حراجی کریستیز شود.

مصر در تلاش است آثار باستانی مسروقه خود را به کشور بازگرداند. این کشور همچنین در حال احیای صنعت گردشگری‌اش به‌عنوان منبع مهم تأمین ارز خارجی است.
صنعت گردشگری مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ که به ساقط شدن «حسنی مبارک» دیکتاتور وقت این کشور از قدرت انجامید، به شدت دچار خسران شده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، موزه‌های حکومت‌های استعماری همچون بریتانیا، آلمان، فرانسه و آمریکا، مملو از آثاری هنری از کشورهای آفریقایی و آسیایی است که یا نمایش عمومی دارند و یا در کنج انبار این موزه‌ها خاک می‌خورند.
هزاران جمجمه، اسکلت، قطعات استخوانی و حتی سرهای محافظت شده بومیان در مؤسسات غربی نگهداری می‌شوند، آثاری که هرگز به نمایش درنخواهند آمد.
براساس ارزیابی کارشناسان، ۹۰ درصد از آثار هنری آفریقا در خارج از این قاره است و این آثار مجسمه‌ها، تخت‌های پادشاهی و نسخ خطی را شامل می‌شود.
حال کشورهای استعمار شده به طور روزافزون خواستار بازگرداندن آثار هنری و باستانی چپاول شده‌شان هستند.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *