مجوز درمان رایگان 20 میلیون بیمار روانی در فیلیپین صادر شد

مجوز درمان رایگان 20 میلیون بیمار روانی در فیلیپین صادر شد


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از رسانه های این کشور، دوترته پس از آن این قانون را امضا کرد که سازمان بهداشت جهانی نام فیلیپین را در فهرست کشورهای با نرخ بالای خودکشی در دنیا قرار داد.
طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی هر روز هفت نفر فیلیپینی اقدام به خودکشی می کنند. فقط در سال در سال 2012 میلادی دو هزار و 558 نفر فیلیپینی خودکشی کردند.
این نرخ در میان کشورهای جنوب شرق آسیا نیز در بالاترین سطح خود قرار دارد.
براساس گزارش مراکز فیلیپینی میلیون های نفر در روستاها و شهرهای این کشور از بیماری های حاد روانی رنج می برند که تاکنون به دلیل هزینه های سنگین درمان ، پیگیر رفع مشکلات ذهنی- روحی خود نبوده اند.
سناتور ‘ریسا هونتیوروس’Senator Risa Hontiveros، نویسنده اصلی قانون سلامت روان به فیل استار گفت: نرخ شیوع بیماری های روانی در میان فیلیپینی ها زیاد است و بنابراین اقدام ملی برای رفع این مشکل ضرورت داشت.
وی با بیان اینکه روزانه هفت نفر از مردم فلییپین اقدام به خودکشی می کنند که این امر نشان می دهد اختلالات روانی در میان افراد زیاد است اما عمدتا افراد برای درمان خود اقدام نمی کردند.
نویسنده قانون سلامت روان فلییپین با ارائه آمار دیگری در این زمینه گفت : بررسی ها نشان می دهد از هر 5 نفر فیلیپینی یک نفر دچار بیماری های مختلف روحی – ذهنی است و به همین دلیل درنگ در مورد اقدام دولت در این زمینه دیگر جایز نبود.
طبق قانون سلامت روان فلییپین تمام مراکز درمان روحی – روانی به نظام بهداشت و سلامت عمومی این کشور پیوستند و از حمایت های مالی دولت برخوردار می شوند.
این گونه بیماران می توانند در دوره درمان از خدمات مشاوره و همچنین دارویی و بیمارستانی در سراسر فیلیپین به صورت رایگان استفاده کنند.
علاوه براین مدارس و مراکز اداری نیز باید از مشاوره های روانپزشکان برای دانش آموزان و کارکنان خود استفاده کنند.
برای روستائیان و فیلیپینی هایی که در مناطق دور افتاده این کشور زندگی می کنند، دسترسی به خدمات بهداشتی – درمانی بسیار سخت است زیرا بیشتر این خدمات در مانیل پایتخت این کشور تجمع یافته است.
جمعیت فیلیپین بیش از 100 میلیون نفر است که در حال حاضر هر 250 هزار نفر بیماری روانی در این کشور از خدمات یک روانپزشک یا روانشناس استفاده می کنند این درحالی است که دولت فیلیپین به دنبال آن است تا این رقم به 50 هزار نفرکاهش یابد که به معنی توسعه خدمات درمانی دراین کشور است.
طبق گزارش رسانه های فیلیپین در قبال هر 100 هزار بیمار روانی فقط 4.5 تخت بیمارستانی وجود دارد که این نشان دهنده عقب افتادگی شدید خدمات بیمارستانی این کشور در درمان بیماری های روحی- روانی است.
براساس قانون سلامت روان فیلیپین قرار است بودجه خدمات روانی که در حال حاضر صرفا 5 درصد از کل بودجه بهداشت این کشور را به خود اختصاص داده ، افزایش یابد.
آساق **1599 **1663 88

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *