محققان ایرانی دستگاه پیشگیری از خونریزی واریس مری ساختند

محققان ایرانی دستگاه پیشگیری از خونریزی واریس مری ساختند


به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اثر نارسایی کبد، در مری و معده رگ هایی پدید می آید که به آنها واریس گفته می شود.
این رگ ها مستعد خونریزی و در نوع شدید آن، کشنده است.
در بسیاری مواقع، واریس عروق مری به دنبال سیروز پیشرفته کبدی و افزایش فشار ورید (رگ) روی می‌دهد زیرا بدن می‌ کوشد با انتقال خون به سیستم عروقی از فشار وریدی بکاهد.
خطر اصلی واریس مری، به سبب پارگی عروق و خونریزی گوارشی رخ می دهد که بویژه در افراد مبتلا به بیماری کبدی پیشرفته و دارای مشکلات زمینه‌ ای (مانند اختلال در انعقاد خون) بسیار خطرناک و نیازمند درمان اورژانسی است.
دستگاه باند لیگاتور مری با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه هجدهمین کنگره بیماری های گوارش و کبد رونمایی شد.
این کنگره نهم آبان ماه در تهران آغاز شد و امروز به کار خود پایان داد.
رییس هیات مدیره شرکت دانش بنیانی که از ساخت این دستگاه حمایت کرده است، امروز (جمعه) به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این دستگاه در انحصار چند کشور خارجی از جمله آمریکا بود که در زمان تحریم برای تهیه آن مشکل داشتیم و هزینه تهیه آن، بسیار زیاد است.
به گفته دکتر «محمد امانی»، پژوهشگران متخصص داخلی پس از 2 سال این دستگاه را تولید کردند که کارآزمایی بالینی و مجوزهای تولید را دریافت کرده است.
امانی افزود: اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت مجوز تولید این دستگاه بومی را صادر کرده و این دستگاه آماده تولید است و با حدود یک سوم قیمت مشابه خارجی بزودی روانه بازار می شود و از خروج ارز جلوگیری می کند.
وی گفت: در صورتی که کبد نارسایی پیدا می کند به مری و معده فشار می آورد و واریس های آن قسمت برجسته شده و معمولا دچار خونریزی می شود که با کمک این وسیله، می توان از خونریزی این قسمت، پیشگیری کرد و جان بیمار را نجات داد.
امانی، افزایش چاقی، سیروز کبدی و نارسایی کبد را از عوامل بروز این عارضه اعلام کرد و گفت: معمولا در زمان آندوسکوپی این واریس ها مشاهده می شود، که پس از خونریزی این واریس ها باید کنترل شوند تا جلوی یک مرگ گرفته شود.
به گفته وی، مجموعه دانش بنیانی که این دستگاه را تولید کرده است، زیر نظر پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد.

علمی*1201*1961*

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *