محققان دانشگاه تبریز ترکیبات جدید ضدسرطانی کشف کردند

محققان دانشگاه تبریز ترکیبات جدید ضدسرطانی کشف کردند


ابوالفضل نرمانی، مجری طرح کشف ترکیب های جدید، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: محققان دانشگاه تبریز با همکاری و کمک پژوهشگران آلمانی موفق به کشف بیش از 20 متابولیت قارچی جدید با خواص ضدمیکروبی، ضدسرطانی و ضد ویروسی شدیم.
وی افزود: امروزه ظهور بیمارگرهای مقاوم در برابر ترکیبات شیمیایی و آنتی‌بیوتیک ها و همچنین اثرات جانبی مضر ترکیبات شیمیایی رایج مورد استفاده، از مشکلات پیش روی بشر در کنترل بیماری‌ها گیاهی، انسانی و دامی است.
نرمانی گفت: استفاده از قارچ‌ کش‌های سنتزی و وجود باقی مانده سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی سلامت مصرف کنندگان را به خطر می اندازد و باعث ایجاد اثرات سوء زیست محیطی می شود.
وی با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی در برابر آنتی ‌بیوتیک‌ها به عنوان یک تهدید بزرگ جهانی نام برده است، افزود: طبق برآوردها و تحقیقات بین المللی، اگر چاره اندیشی برای معضل مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها صورت نپذیرد، تا سال 2050، حدود 10 میلیون نفر جان خود را بر اثر مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها از دست خواهند داد.
این دانشجوی دکتری دانشگاه تبریز افزود: بنابراین نیاز به استفاده از ترکیبات ضدمیکروبی جایگزین با منشاء طبیعی برای کنترل این نوع بیمارگرها ضروری است.
وی اضافه کرد: ترکیبات فعال زیستی با منشا طبیعی از منابع موفق سازگار برای تولید ترکیبات ضدمیکروبی می‌باشند، از این رو نیاز فوری در اکتشاف ترکیبات زیستی طبیعی احساس می شود.
نرمانی گفت: سلسله قارچ‌ها یک منبع فراوان و متنوع از متابولیت‌های فعال زیستی را برای تولید آفت‌کش‌های کشاورزی، داروهای ضدمیکروبی و ضدسرطانی فراهم کرده اند.
وی یادآوری کرد: مشخص شده است که قارچ‌های اندوفیت گیاهان یک منبع امید بخش برای تولید ترکیبات ضدمیکروبی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند و بر همین اساس به عنوان منابع بالقوه برای ترکیبات جدید طبیعی قابل استفاده در پزشکی، کشاورزی و صنعت مطرح می‌باشند.
این دانشجوی دکتری دانشگاه تبریز اضافه کرد: سرزمین ایران از تنوع اقلیمی و به تبع آن تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار است، مناطق جنگلی ایران، به خصوص جنگل‌های ارسباران با پوشش گیاهی انبوه خود یک قطب بسیار غنی از تنوع گیاهان هستند و کانونی برای تنوع گونه‌ای قارچی به شمار می‌روند؛ بر این اساس، پتانسیل استخراج ترکیبات ضدمیکروبی و ضدسرطانی جدید از قارچ‌های اندوفیت ساکن گونه‌های درختی در جنگل‌های ایران بالا است.
وی خاطرنشان کرد: در پژوهش حاضر با توجه به اهمیت قارچ‌های اندوفیت به عنوان منابع بالقوه تولید ترکیبات ضدمیکروبی، بیش از 500 جدایه قارچی اندوفیت از گیاهان درختی جنگل‌های ارسباران جداسازی و خالص‌سازی شد و بعد از غربالگری جدایه‌ها از نظر تولید ترکیبات زیست فعال، چندین جدایه جهت جداسازی و خالص‌سازی ترکیبات زیست فعال جدید انتخاب شدند.
نرمانی اظهار داشت: بر اساس نتایج این پژوهش، بیش از 20 ترکیب جدید با خواص ضدسرطانی، ضدمیکروبی و ضد ویروسی برای دنیا معرفی شدند.
به گزارش ایرنا، ابوالفضل نرمانی، دانشجوی دکتری بیماری شناسی گیاهی – قارچ شناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در قالب رساله دکتری تحت عنوان «جداسازی و شناسایی متابولیت‌های با ویژگی‌های بالقوه ضدمیکروبی قارچ‌های اندوفیت مرتبط با گونه های درختی در جنگل های حاتم بیگ و فندقلو » با راهنمایی مهدی ارزنلو و اسدالله بابای اهری از اساتید گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تبریز و مشاوره مارک استادلر از موسسه هلم‌هولتز آلمان به این نتایج دست یافته است.
بخشی از یافته‌های این پروژه در مجله‌های Phytochemistry letters، Mycological progress و Fitoterapia منتشر شده‌اند.
دانشگاه تبریز با 24 هزار نفر دانشجو و بیش از 70 سال قدمت، دومین مرکز دانشگاهی تاریخ معاصر ایران است.
6120/518

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *