محققان دانشگاه کاشان نانوذرات دارویی ضد سرطان تولید کردند

محققان دانشگاه کاشان نانوذرات دارویی ضد سرطان تولید کردند


روابط عمومی دانشگاه کاشان روز چهارشنبه به نقل از سرپرست تیم محققان دانشکده مهندسی این دانشگاه افزود: تمام مراحل تولید این نانو دارو توسط دستگاهی انجام می شود که در دانشگاه کاشان طراحی و ساخته شده است.
غلامحسین صدیفیان بیان کرد: در این پژوهش موفقیت آمیز ذرات داروی اپراپیتنت (Aprepitant nanodrug) در عملیات انبساط سریع محلولهای دی اکسید کربن فوق بحرانی در اندازه متوسط 23 نانومتر تولید شد.
وی افزود: در این فناوری ذرات نهایی تولید شده عاری از هرگونه حلال بوده و مشکلات سمّیت احتمالی حلال یا تخریب دارو در اثر عملیات مکانیکی را به همراه ندارند.
عضو هیات علمی دانشگاه کاشان نصریح کرد: با تولید این ذرات در مقیاس نانو، سرعت انحلال و جذب آنها در بدن انسان تا هشت برابر فزایش یافته و در عمل کارایی و بازدهی دارو به نحو چشمگیری تسهیل می شود و از سویی دیگر، شخص بیمار مقدار کمتری از دارو مصرف می کند.
وی گفت: از جمله کاربردهای این دارو برای افرادی است که بر اثر شیمی درمانی دچار تهوع و استفراغ شدید می شوند که بدین ترتیب استفاده از این دارو، برای مقابله با اثرهای جانبی درمان انواع سرطان ها نیز بکار می رود.
صدیفیان یادآوری کرد:اطلاعات کامل و مفصل حاصل از این پژوهش در مجله معتبر و بین الملی The Journal of Supercritical Fluids دارای رتبه Q1 و ضریب تاثیر IF= 2.991 در اکتبر سال 2018 شماره 140C در سیزده صفحه به چاپ رسیده است.
حدود هفت هزار و 500 دانشجو در 154 رشته و گرایش دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه کاشان به تحصیل اشتغال دارند.
این دانشگاه همچنین بیش از 300 نفر عضو هیات علمی دارد.
6136

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *