محققان روشی جدید برای تشخیص بیماری های ریه ابداع کردند

محققان روشی جدید برای تشخیص بیماری های ریه ابداع کردند


به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پزشکی نیوز مدیکال، این محقق که از رشته های مختلف ریاضیات، پزشکی و رادیولوژی دانشکده های مختلف دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس هستند؛ روشی را برای توصیف عددی ساختار پیچیده سه بعدی ریه را با استفاده از توپولوژی (نوعی روش ریاضی برای مطالعه اشکال پیچیده) یافته اند.
محققان با استفاده از ترکیبی از سی تی اسکن و الگوریتم های با عملکرد بالا، خصوصیات آماری ریه را در سه بعد و در همه برونش های 64 بیمار یافته اند که در سه گروه قرار می گرفتند؛ یبماران سالم غیرسیگاری، بیماران سالم سیگاری و بیماران مبتلا به بیماری انسدادی ریه متوسط و خفیف.
براساس این گزارش، بیماری انسدادی ریه نوعی بیماری است که برونش ها و بافت ریه را درگیر می کند و منجر به عفونت ریه می شود. این بیماری هر ساله 200 میلیون نفر را از میانسالان و بزرگسالان مبتلا می کند و چهارمین دلیل مرگ و میر در جهان به شمار می آید.
این گروه محققان خصوصیات ریه از جمله ساختار و حجم برونش ها، مسیر و اندازه آنها و تغییرات مقایسه ای را در زمان دم و بازدهم عمیق بررسی کرده و پی برده اند که وجود برونش های بزرگ تر به طور معمول نشان دهنده عملکرد بهتر ریه است.
همچنین آنها دریافتند این روش می تواند دقیق و به طور قاطع گروه های مختلف بیماران را شناسایی کند؛ خصوصیات عملکرد ریه آنها و مراحل مختلف وضعیت بیماری را نیز تشخیص دهد همچنین مشخصاتی را شناسایی کند که با چشم غیرمسلح قابل شناسایی نیست.
این محققان امیدوار اند استفاده از این روش برای تعداد بیشتری از بیماران و ترکیب آن با داده های دیگر به پیشرفتی مهم در سطح جهانی منجر شود که ابزاری بالینی .برای تشخیص سریع شرایط بیماری هایی مانند آسم و انسداد ریوی باشد.
پروفسور جاک برودزکی محقق ارشد این طرح از دانشگاه ساوتهمپتون می گوید: ابزاری که تاکنون برای تشخیص وضعیت ریه استفاده می شد یک دستگاه اسپیرومتر است که میزان هوا را در دم و بازدم تشخیص می داد، همچنین سی تی اسکن های دوبعدی که متخصصان ریه و رادیولوژی توان علمی تحلیل آن را دارند.
وی می افزاید: تحقیقات ما نشان داد این روش جدید با استفاده از تحلیل داده های توپولوژی می تواند روش های اثبات شده پیشین را تکمیل کرده و توسعه دهد که طیف گسترده و دقیقی از اطلاعات درباره عملکرد ریه را در افراد به پزشکان می دهد.
پروفسور راتکو جوکانووی استاد دیگر دانشگاه ساوتهمپتون نیز می گوید: این روش تحلیل تصاویر توسط ریاضیدانان دانشگاه اولین بار استفاده از زمینه توپولوژی در بیماری های ریه است و یکی از معدود مطالعاتی از این نوع در پزشکی به طور کلی است.
علمی*1724*9157

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *