محقق کامبوجی و پزشک هندی برندگان جایزه نوبل آسیا 2018 شدند

محقق کامبوجی و پزشک هندی برندگان جایزه نوبل آسیا 2018 شدند


به گزارش روز جمعه ایرنا، جایزه نوبل آسیا توسط موسسه ‘رامون ماگسای سای’ Ramon Magsaysay از سال 1958 تاکنون هر سال به شخصیت های برتر، نخبگان و سازمان های موفق کشورهای آسیایی در رشته های خدمات دولتی، خدمات عمومی، رهبری جامع، روزنامه نگاری، ادبیات، هنر و صلح ارائه می شود.
‘رامون ماگسای سای’ هفتمین رئیس جمهوری فیلیپین بود که در اثر سانحه هواپیما کشته شد.
طبق گزارش شبکه یک تلویزیون مالزی، این جایزه قرار است روز 31 آگوست (9 شهریور) در مانیل فیلیپین به طور مشترک به برندگان اهدا شود.
از رسانه های آسیایی، ‘یوک چچانگ’ Youk Chhang فعال حقوق بشر کامبوجی که در مورد نسل کشی تحقیق می کرد، در کنار ‘بهارات واتان’ پزشک هندی که افراد بی خانمان را مورد شناسایی و نجات قرار می داد، جایزه نوبل آسیا را به طور مشترک کسب کردند.
نتایج تحقیقات چچانگ مستندات مرتبط با نسل کشی خمرهای سرخ درکاموج در دهه 1970 کمک و آنها را کاملتر کرده است.
اقدامات روانپزشک هندی منجر به نجات هزاران نفر از بیماران ذهنی و بازتوانی آنها و کمک به خانواده های این افراد برای درمان بیماران شده است. این پزشک هندی تاکنون جوایز متعدد دیگر نیز دریافت کرده است.
محقق کامبوجی در پنج سالگی پدر، پنج خواهر و برادر و 60 نفر از وابستگان خود را در جریان نسل کشی خمرهای سرخ در اواخر دهه 1970 میلادی و جنگ داخلی پس از آن از دست داده است.
وی از این مهلکه گریخت و مدت ها در آمریکا به عنوان پناهنده زندگی می کرد اما سرانجام به کامبوج برگشت و موسسه ای برای جمع آوری مستندات مرتبط با این نسل کشی ایجاد و فعالیت های تحقیقی گسترده ای در این زمینه انجام و آن را به دادگاههای عالی این کشور ارائه کرد.
محقق 57 ساله کامبوجی حدود یک میلیون سند، نقشه های دیجیتالی مرتبط با گورهای دسته جمعی 23 هزار نفر قربانی این نسل کشی ها را به دادگاه ارائه کرده است.
پزشک هندی نیز از سال 1988 تاکنون در هند حدود 400 هزار بیمار روانی خیابانی را مورد شناسایی قرار داده و آنها را تحت درمان قرار داده است.
طبق این گزارش تاکنون 7 هزار نفر از بیماران این پزشک با احیای سلامت ذهنی خود به نزد خانواده هایشان بازگشتند.
آساق**1599*شبس*1613

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *