مداخله در درمان؛ از عطاری تا آرایشگاه زنانه

مداخله در درمان؛ از عطاری تا آرایشگاه زنانه


به گزارش ایرنا، سلامتی در کنار امنیت 2 مقوله با ارزش برای هر جامعه ای به شمار می رود بنابراین تلاش های زیادی برای گسترش سلامت در جامعه با توسعه زیر ساخت ها و افزایش مراکز درمانی صورت گرفته است.
اما چند سالی است که افراد فاقد دانش علمی و تجربی و بدون طی مدارج دانشگاهی در حوزه پزشکی اقدام به معاینه، تجویز دارو و درمان بیماران می کنند.
در بین این افراد عده ای نیز از اعتقادات مذهبی مردم سوء استفاده کرده و به نام دین با بهره گیری از روایات و احادیث در قالب طب اسلامی به ساخت و تجویز دارو می پردازند.
درمان توسط این افراد در بیشتر مواقع با عارضه های جبران ناپذیر برای بیماران همراه می شود؛ هرچند این دست پزشکان قلابی برای توجیه تخلف خود ضعف ایمان بیمار را مستمسک قرار می دهند.
این اقدام های خلاف قانون در حالی رخ می دهد که طبق ماده 3 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی، هرکس بدون داشتن پروانه رسمی به امور پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، فیزیوتراپی و مامایی اشتغال ورزد یا بدون پروانه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به تاسیس یکی از موسسات پزشکی کند یا پروانه خود را به دیگری واگذار یا پروانه دیگری را مورد استفاده قرار دهد، بلافاصله محل کار وی تعطیل و به حبس تعزیری از 6 ماه تا سه سال و پرداخت جریمه نقدی از پنج تا 50 میلیون ریال محکوم می شود.
همچنین در صورت تکرار، به حبس از 2 تا 10 سال و پرداخت جریمه از پنج تا 100 میلیون ریال یا 2 برابر قیمت داروهای مکشوفه محکوم خواهد شد.
با این وجود هم اینک شاهد تجویز و درمان ها شامل شکسته بندی، حجامت و امثالهم توسط افرادی فاقد صلاحیت به صورت تجربی و محلی هستیم در حالیکه اینگونه کارها هیچگونه منشا علمی ندارد.
بر اساس برخی اطلاعات به دست آمده، شماری از افراد در کنار مغازه خواربار فروشی، عطاری و مکانیکی اقدام به حجامت در پشت یا طبقه بالای محل کار کرده و در برخی مواقع اقدام به جا انداختن دیسک کمر و گردن و مهره های آن در مغازه می کنند.
به دام انداختن این افراد به علت نبود نظارت و فعالیت آنها در مغازه یا منزل شخصی و استیجاری بسیار سخت است چراکه براحتی نمی توان مجوز ورود به این مراکز را برای بازرسی دریافت کرد.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار ایرنا بیان کرد: فرایند قانونی برای برخورد سلبی با افرادی که در فضایی خارج از بیمارستان، درمانگاه و مطب پزشکی اقدام به مداخله در درمان می کنند سخت است.
مامک هاشمی افزود: برخی مواقع پس از ورود به محل کار فرد متخلف، لوازمی که برای شکسته بندی، بادکش، حجامت و غیره استفاده می شده کشف و به دادگاه عمومی و انقلاب گزارش می شود اما در بیشتر مواقع این افراد تبرئه می شوند.
وی با تاکید بر مجازات های پیش بینی شده بازدارنده گفت: در اینگونه موارد فرد متخلف براحتی می تواند اقدام غیرقانونی خود را انکار کند و قاضی نیز در بیشتر مواقع مستندات را برای اثبات تخلف کافی نمی داند.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از فعالیت این افراد در گام نخست آموزش و فرهنگسازی برای افزایش آگاهی مردم است چراکه اغلب مراجعه کنندگان به این قبیل اشخاص افراد ناآگاه هستند.
هاشمی بیان کرد: به تازگی استفاده از زالو برای درمان در آرایشگاه های زنانه افزایش داشته است یا در این محل ها دستگاه های برنزه کننده (سولاریوم) قرار داده اند.
وی تاکید کرد: کلکسیونی از انواع تخلف ها در آرایشگاه های زنانه، عطاری ها، محل های کسب و کار، منازل استیجاری با ورود به حیطه درمان صورت می گیرد.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: اغلب سقط جنین های غیرمجاز یا ماساژ توسط غیرهمچنس در منازل در بسته صورت می گیرد.
وی ادامه داد: همچنین در مواردی مردانی که هیچگونه شناختی از علم پزشکی ندارند زنان را در یک منزل دربسته معاینه و دارو تجویز می کنند که این اقدام سلامت زنان را حتی از نظر اخلاقی به مخاطره می اندازد.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: برخورد با این افراد وقت و انرژی زیادی را از علوم پزشکی می گیرد با این وجود در صورت شناسایی آنها، مجازات های پیش بینی شده بسیار اندک است.
هاشمی مثال زد: یک زن فاقد علم پزشکی به زعم خود برای بانوی مبتلا به سرطان پستان برنامه غذایی منطبق با طب قرآنی و زالو درمانی تجویز کرده بود که متاسفانه این بیمار جان می بازد؛ اما فرد خاطی موضوع را انکار کرده و در نهایت به پرداخت یک میلیون ریال محکوم می شود.
وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع وقتی علوم پزشکی نسبت به دخالت یک عطار در امر درمان شاکی می شود قاضی اعلام می کند که آیا این فرد شاکی خصوصی دارد یا خیر و در صورت نداشتن شاکی خصوصی نمی توان ادعایی مطرح کرد.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: مداخله در درمان یک جرم عمومی است بنابراین طبق قانون مکاتباتی در این باره با دادگاه عمومی و انقلاب انجام شده اما اغلب بی جواب بوده و علوم پزشکی به عنوان مدعی از نتیجه بسیاری از پرونده ها بی اطلاع است.
هاشمی اضافه کرد: جریمه های پیش بینی شده توسط تعزیرات نیز کافی نیست چراکه جزیمه ها نقدی بوده یا اموال را به نفع دولت ضبط می کند در حالیکه انتظار به برخورد جدی تر است.
وی اظهار داشت: عطاری های تنها مجاز به فروش یکسری اقلام هستند در غیر اینصورت عرضه دیگر کالاها یا ارائه مشاوره، تجویز و درمان بیمار تخلف است.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: افراد مراجعه کننده به یک عطاری در مواردی بیش از مطب پزشکان است و شاهدیم که فرد برای دریافت مشاوره نحوه استفاده گیاهان دارویی اقدام به دریافت نوبت کرده و ساعت ها منتظر ویزیت می ماند.
هاشمی خطاب به مراجعه کنندگان به عطاری ها با بیان اینکه تشخیص این افراد سندیت علمی ندارد، توضیح داد: عطاری که برای مثال برای بیماری های کبد دارویی را تجویز می کند یعنی بدون داشتن هیچگونه پشتوانه علمی در رشته پزشکی، مراحل ویزیت، معاینه، تشخیص و تجویز دارو را یکجا انجام می دهد! یا در مواردی در پشت محل کار اقدام به زالو درمانی می کند.
وی افزود: چگونه می شود که یک زن فاقد علم پزشکی در منزل مسکونی برای درمان نازایی بانوان دارو تجویز می کند در حالیکه مدرک وی دیپلم هم نیست؟
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: همچنین یک واحد مسکونی مجهز به چند دستگاه لیزر برای زیبایی پوست و مو توسط خانمی که تحصیلات پزشکی نداشته مدیریت شده است.
هاشمی با بیان اینکه بیشتر مراجعه کنندگان به افراد فاقد صلاحیت پزشکی آسیب دیده اند، بیان کرد: برخی افراد این موضوع را به صورت تلفنی گزارش می دهند اما از مراجعه حضوری و شکایت کتبی هراس دارند.
وی علت مراجعه نکردن این افراد برای شکایت کتبی را ناآگاهی از حقوق قانونی خود و امکان شکایت و در مواردی آشنایی و دوستی با افراد متخلف عنوان کرد.
هاشمی ابراز امیدواری کرد: با ارتقای آگاهی مردم، برخورد جدی و بازدارنده دستگاه قضایی و مراجعه نکردن مردم به افراد فاقد صلاحیت پزشکی، بتوان از ورود آسیب به بیماران جلوگیری کرد.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه روز گذشته (دوشنبه) سلامتکده بدیع الحکما متعلق به طب سنتی در همدان راه اندازی شد، افزود: این مجموعه بزرگترین سلامتکده با معماری باستانی در کشور است که از نظر معماری به دوره های گذشته بازمی گردد.
وی با بیان اینکه این طرح در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع و زیربنای 200 متر راه اندازی شده است، اظهار داشت: شماری از استان ها درمانگاه طب سلامت دارند اما همدان تنها استان غرب کشور مجهز به سلامتکده است.
هاشمی ادامه داد: سه متخصص طب سنتی به همراه یک دارو ساز در این مرکز فعالیت دارند که منتظر رفع مشکلات درون سازمانی و فعال شدن این مرکز بودند.
وی افزود: در طبقه دوم سلامتکده بدیع الحکما قرار است موزه تاریخ پزشکی متشکل از اسناد پزشکان توانمند همدانی در گذشته، دایر شود.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: مهمترین نیاز کنونی جامعه، آموزش عمومی در زمینه فلسفه وجودی طب سنتی آکادمیک است.
هاشمی احتمال داد: نخستین مراجعه کنندگان به سلامتکده بدیع الحکما خواستار خدماتی باشند که با ماهیت طب سنتی متفاوت باشد که علت آن پایین بودن سطح آگاهی مردم از طب سنتی است.
وی گفت: طب سنتی به عنوان یک تخصص پزشکی می تواند مکمل درمانی باشد؛ بنابراین باید از ظرفیت رسانه ها برای آموزش عمومی و آشنا کردن مردم با طب سنتی بهره گرفت.
مدیر اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز گفت: بزگترین چالش کشور در حوزه پزشکی، طب سنتی است.
علی گودرزی افزود: طب سنتی ایرانی تنها باید توسط پزشک یا پزشک عمومی دوره دیده ارائه شود درحالیکه برخی عطاری ها نیز وارد حریم پزشکی شده و اقدام به معاینه و تجویز دارو برای مریض می کنند.
گزارش از: علیرضا جهانگیری
7526/2090

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *