مدیرعامل بنیاد خزر: انتقال آب دریای خزر توجیه فنی و صرفه اقتصادی دارد

مدیرعامل بنیاد خزر: انتقال آب دریای خزر توجیه فنی و صرفه اقتصادی دارداحمد ربیعی روز شنبه در همایش علمی تخصصی ضرورت طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان در تالار امیرکبیر دانشگاه سمنان با اشاره به تهدیدهای خشکسالی در کشور افزود: با بررسی در کشورهای توسعه یافته در زمینه مقابله و پیشگیری با این تهدیدها، مشخص شد که کشورهای پیشرفته رویکرد استفاده از آب‌های غیر متعارف و بین حوضه ای داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: قرارگاه قائم (عج) مطالعه های جدی طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را انجام داد اما در میانه راه اعلام گمانه زنی‌هایی سبب توقف یک ساله مطالعه شد.

ربیعی با بیان اینکه قرارگاه قائم با سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریالی تصمیم به اجرای طرح کرد، ابراز داشت: تمام مطالعه ها به طور دقیق در آن زمان نیز انجام شد اما با مخالفت‌هایی، طرح در آبان ۹۲ متوقف شد.

به گفته مدیر عامل بنیاد آب خزر، طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان یک بار در سال های ۸۸ تا ۹۰ توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) مورد مطالعه قرار گرفت و بر اساس آن در سال‌های ۹۱ و ۹۲ عملیات اجرایی آن آغاز شد اما به دلایل سیاسی و به بهانه ناکافی بودن مطالعه ها و کم اطلاعی برخی مدیران ذیربط از جزئیات طرح، به تعطیلی کشانده شد.

ربیعی با اشاره به الزام های طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان، یادآور شد: وحدت رویه چهار نماینده استان سمنان با هدف عملیاتی شدن این طرح ضروری است.

مدیر عامل بنیاد آب خزر تاکید کرد: دانشگاهیان در اقناع افکار عمومی به منظور اجرایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان تأثیرگذار هستند.

همایش علمی تخصصی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در ۶ محور الگوی مصرف، مطالعه‌های فنی، مطالعه‌های زیست محیطی، مطالعه‌های اجتماعی و اقتصادی، مطالعه‌های سیاسی و سرمایه گذاری طرح برنامه ریزی شده است.

سخنرانان در این همایش یک روزه در خصوص تاریخچه طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان، ضرورت‌ها و انتخاب گزینه برتر مسیر خط انتقال بحث و تبادل نظر می‌کنند.

در یکسال گذشته پیگیری‌های مستمری برای توسعه سمنان با اجرای طرح‌های انتقال آب از سایر حوضه‌ها به این استان صورت گرفت و پس از رایزنی‌ها، انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران در بودجه ۹۸ کشور ردیف اعتباری گرفت.

این ردیف بودجه مربوط به مطالعه و اجرای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی است که با رأی قاطع نمایندگان مجلس در سال ۹۷ تصویب شده بود.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری ۱۳ آذرماه سال ۹۷ در سفر استانی به سمنان در دیدار مردمی بیان کرد که از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده و اگر سرمایه گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاهی مجوزهای لازم را صادر کند.

۹۸۹۱/۷۴۰۸

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *