مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند

مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند


دکتر کامران باقری لنکرانی پنجشنبه در حاشیه کنگره ملی دانشجویی افق های نوین درعلوم توانبخشی در شیراز به خبرنگارایرنا گفت: اهمیت و حساسیت هزار روز نخست زندگی در تعیین سلامت آینده فرد و جامعه مورد تاکید قرار گرفته، بر اساس تحقیقاتی که در بیست سال گذشته در روند سلامت افراد با بهره گیری از طب نوین انجام شده نیز اهمیت هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد اثبات شده است.
وی این زمان را نقطه شروع برای سالم زیستن افراد در سال های بعدی اعلام کرد و افزود: با تغذیه صحیح و به موقع در این دوران زمینه ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند قلبی – عروقی، فشار خون و دیابت، کاهش می یابد و این موضوع در پیشگیری از این بیماری ها بسیار موثر است.
باقری لنکرانی گفت: این هزار روز از پیش از تشکیل نطفه تا زمان شیرخوارگی ادامه پیدا می کند عمده سلول های بدن در این هزار روز تشکیل شده و ظرفیت هایی که در آن به وجود می آید، توانمندی ها و استعدادهای فرد را تا اندازه زیادی شکل می دهد و استقامت فرد را در برابر بیماری افزایش می دهد که به سلامت عمومی جامعه می انجامد.
رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت استان فارس با تاکید بر نقش اساسی این هزار روز بر رشد مغزی افراد گفت: البته این به معنی غیر قابل جبران بودن کاستی ها نیست اما چنانچه بخواهیم سرمایه گذاری کلانی در سطح کشور انجام شود، توجه ویژه به سلامت افراد در این هزار روز است.
وی ابراز امیدواری کرد با همکاری وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش و سایر ارگان های مرتبط با سلامت مردم امکانات این حوزه توسعه یابد.
باقری لنکرانی این مقوله را یکی از سرمایه گذاری های مهمی دانست که باید در کشور انجام شود تا در آینده جامعه سالمی داشته باشیم و همچنین به یاری دانشجویان رشته توانبخشی بتوان مراقبت و خدمات را در این بازه زمانی گسترش داد.
وی ادامه داد : هزار روز اول زندگی شامل بازه زمانی 270 روز در زمان بارداری مادر و دو سال اول زندگی که دوران شیر خوارگی نوزاد است به حساب می آید، اگر خانواده ها و مراکز بهداشتی و درمانی بخش اعظم سرمایه گذاری و وقت خود را صرف کودکان سنینِ صفر تا 8 سالگی با محوریت هزار روز اول کنند، در سال های بعد بیشترین دستاورد را خواهند داشت.
رئیس مرکز تحقیقات و سیاستگذاری سلامت استان فارس گفت : بسیاری از ناخوشی های جسمانی و مشکلات رفتاری دوران بزرگ‌سالی، ریشه در کودکی به ‌ویژه هزار روز اول زندگی دارد. شرایط عاطفی پیرامونی دوران جنینی و شیرخوارگی، تأثیر قابل توجهی بر کارکرد عاطفی مغز همچون تفکر، تاب ‌آوری و مدیریت نگرانی ها در آینده دارد ، عوامل محیطی نیز بر مغز تأثیر گذار هستند و به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم سایر اندام های بدن از قبیل دستگاه گوارش، قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن را تحت‌الشعاع قرار می دهند.
در این کنگره که در روزهای پانزدهم و شانزدهم اسفند، در مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت در حال برگزاری است، بیش از 50 مقاله ارسالی به دبیرخانه ارائه می شود، همچنین هشت کارگاه آموزشی برگزار می شود و 300 دانشجوی شرکت کننده با آخرین دستاوردهای علمی در حوزه توانبخشی آشنا می شوند.
6113 /1876

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *