مراکز توانبخشی بیماری ام اس در کشور ایجاد می شود

مراکز توانبخشی بیماری ام اس در کشور ایجاد می شود


دکتر محمدتقی جغتایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: هرچند قدم های اولیه در ارتباط با ام اس، کنترل بیماری با استفاده از داروها و ابزارهای دیگر است، اما مهمتر آن است که نگذاریم این بیماری گسترش پیدا کند و موجب ناتوانی افراد شود؛ به همین دلیل ارائه خدمات توانبخشی از جمله توانبخشی شناختی یک ضرورت است.
وی ادامه داد: برای شناسایی و تشخیص بیماری اقداماتی انجام گرفته و مراکزی وجود دارد، اما در کنار آن لازم است که مراکز توانبخشی ویژه این بیماران هم ایجاد شود.
جغتایی با اشاره به تدوین پروتکل های درمانی توانبخشی شناختی ام اس، اظهار داشت: این کار با همکاری واحد ام اس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، موسسه عالی توانبخشی شناختی و ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی انجام شده است.
وی به تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در حدود دو سال پیش اشاره کرد و گفت: افتتاح این آزمایشگاه فرصتی فراهم آورد تا تحقیقات دقیق تری در سطح تغییرات ساختارهای اعصابی و کارکردهای عصبی بیماران ام اس انجام شود.
وی با بیان این که ام اس بیماری تا اندازه ای شایع در کشور ما است، اظهار داشت که رویکرد جدیدی در چند سال گذشته در حوزه توانبخشی اتخاذ و در این سال ها به حوزه توانبخشی شناختی توجه زیادی شده است.
به گفته جغتایی، ما دنبال این نیستیم که فقط مشکل فیزیکی یا جسمی را بهبود دهیم بلکه مبتلایان به ام اس مشکلات شناختی و روانی هم پیدا می کنند که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: به همین دلیل حوزه توانبخشی شناختی در حال توسعه در دنیا است و در کشور ما هم مراکزی برای این کار تاسیس شده است؛ همچنین در دو قلمرو شامل ارزیابی وضعیت شناختی افراد و ابزارهایی برای مداخلات شناختی، کارهای پژوهشی زیادی انجام شده است.
مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: ساختار ارائه خدمات در این حوزه هم در حال توسعه است، لذا این قبیل خدمات به تدریج توسط سازمان های بیمه گر باید شناسایی شده و تحت پوشش قرار گیرند.

مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) بیماری فلج‌کننده مغز و نخاع (دستگاه عصبی مرکزی) است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) بافت عصبی حمله کرده و موجب اختلال در ارتباط بین مغز و دیگر مناطق بدن می‌شود. در نهایت، این بیماری منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب می‌شود.
علائم و نشانه‌های ام اس بسیار متفاوت است و به‌ شدت و محل آسیب بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا ممکن است توانایی راه رفتن به‌صورت مستقل را ازدست ‌داده و یا کاملاً فلج شوند در حالی ‌که عده‌ای دیگر از مبتلایان به این بیماری، دوره‌های طولانی را بدون تجربه‌ هیچ علائمی پشت سر می‌گذارند.
درمان بیماری ام اس راه حل قطعی ندارد؛ با این‌حال می‌توان با رسیدگی به آن، روند بیماری را اصلاح‌ و یا علائم آن را کنترل کرد.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *