مرکز همکاری بین المللی ایران و استرالیا در تبریز راه اندازی شد

مرکز همکاری بین المللی ایران و استرالیا در تبریز راه اندازی شد


به گزارش پنجشنبه ایرنا، همزمان با راه اندازی این مرکز بین المللی، از 2 کتاب ترجمه و بومی سازی شده توسط مرکز مرکز تحقیقات پزشکی مبتنی بر شواهد ایران با عناوین ‘درس نامه جامع مرور نظام مند’ و ‘ درس نامه پزشکی مبتنی بر شواهد ‘ که به همت شبکه بین‌المللی مرور نظام‌ مند و ترجمان دانش استرالیا تدوین شده است، رونمایی شد.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه آموزش مبتنی بر شواهد نیاز امروز در حوزه های آموزشی است، بر آموختن مدیریت مبتنی بر شواهد توسط مدیران حوزه سلامت تاکید کرد.
باقر لاریجانی گفت: تحقیقات فقط به آموزش ربط ندارد و می تواند در نگاه مدیریت حوزه پزشکی هم جایگاه خیلی خوبی داشته باشد که در این رابطه می توان بحث تصمیم گیری مبتنی بر شواهد را به فلسفه اضافه کرد.
وی افزود: این امر می تواند اورجینال های فلسفی خوبی به ما بدهد و ما را به فلسفه پزشکی نزدیک کند که لازم است تلاش کنیم از این بحث دور نشویم.
وی با بیان اینکه لینک های بین المللی در حوزه پزشکی بسیار مفید هستند، افزود: چنین فضایی باعث می شود شما را بشناسند و ارتباطات را بهتر کند، اما از نظر دسترسی به اطلاعات و علوم اهمیت حیاتی ندارند، چون امروز دسترسی ما به علوم دنیا کم نیست.
لاریجانی ادامه داد: مهم این است که چه چیز را انتخاب کنیم و این همان هنری است که در علم ‘شواهد پایه’ می توانیم به آن دست یابیم.
وی افزود: اگر مدیران حوزه سلامت هم مدیریت مبتنی بر شواهد را بیاموزند، می تواند به آنها کمک کند که چگونه با منابع محدود مراقبت های بهداشتی و درمانی را مدیریت کنند.
وی گفت: تحقق این امر نیازمند آن است که علم پزشکی مبتنی بر شواهد را بیاموزیم و مرکز پزشکی مبتنی بر شواهد ایران یکی از مراکز تاثیرگذار در این موضوع است و هر کمکی برای گسترش آن لازم باشد ، دریغ نمی کنیم چون می تواند تاثیرگذار باشد.
لاریجانی اضافه کرد: ما باید یاد بگیریم وقتی علمی را منتقل می کنیم پس زمینه فرهنگی موجود در متن جامعه را نیز در نظر بگیریم تا این آموزه ها مطابق فرهنگ بومی و نهادینه شده باشد که در این صورت تاثیر بیشتری نیز می گذارد.
به گزارش ایرنا، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این آیین با قدردانی از تلاش کارشناسان مرکز تحقیقات پزشکی مبتنی بر شواهد ایران، با تاکید بر لزوم مصوب شدن ساختار و ردیف بودجه ای این مرکز علمی و آموزشی، گفت: رسمیت این مرکز از اولویت های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی می باشد.
محمدحسن صومی از قول همکاری وازرت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حل ریف بودجه ای خبر داد تا کمک کند که این نمونه موفق آموزشی به یک ساختار قوی در کشور تبدیل شود.
3038/518

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *