معاون علمی رئیس جمهوری: پژوهش سبب اقتدار کشور می شود

معاون علمی رئیس جمهوری: پژوهش سبب اقتدار کشور می شود


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سورنا ستاری امروز-دوشنبه- در مراسم گشایش بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در سالن همایش امام جواد(ع) در وزارت بهداشت اظهار داشت: پژوهش زمینه اشتغال پایدار و اقتصاد پوپا را فراهم می کند و اعتبار برای کشور ما است.
وی اظهار داشت: با پژوهش می توانیم زمینه نگهداشتن محققان و برگرداندن محققان ایرانی خارج از کشور را فراهم آوریم.
وی استارتاپ ها را بهترین اکوسیستم برای جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور است، افزود: از 1200 تا 1300 محقق که از دانشگاه های برتر دنیا به ایران برگستند، بیش از 60 درصد در این مجموعه مشغول فعالیت شده اند.
وی با اشاره به اینکه بزرگ ترین و سودآورترین شرکت های ما در حوزه استارتاپ ها مشغول فعالیت هستند، گفت: در این شرایط بد اقتصادی آنها در حال رشد هستند.
ستاری همچنین بر افزایش سرمایه گذاری، تسهیل شرایط و حذف قوانین دست و پا گیر تاکید کرد.
وی به سرماگذاری خوب بخش خصوصی در پارک های فناوری هم اشاره کرد و گفت: نسبت بودجه پارک های فناوری ما ۱ به ۱۰ است، هر هزار تومان که دولت می آورد ۱۰ هزار تومان بخش خصوصی سرمایه گذاری می کند.
ستاری اظهار داشت: سرمایه گذاری بخش خصوصی در پارک های فناوری، افتخاری بزرگ برای کشور است.

** جهت گیری دانشکده های مهندسی به سمت پزشکی است
معاون علمی رییس جمهوری جهت گیری دانشکده های مهندسی کشور به سمت پزشکی را از جمله اتفاقات بزرگ در حال وقوع خواند و اظهار داشت: این وضعیت در اغلب کشورها رخ داده است و ما هم باید این مسیر را بپیمایم تا به موفقیت های بزرگی دست یابیم.
وی با اشاره به اینکه مرزهای دانش در دانشگاه ها باید برداشته شود و دانشکده های مهندسی به سمت علوم بین رشته ای روی آورده اند که این درست ترین کار ممکن است، گفت: بحث جدی که در دانشکده های مهندسی در دانشگاه های بزرگ مانند صنعتی شریف داریم، موضوعاتی مانند بیوتکنولوژیک است که این کار باید انجام شود.
معاون علمی و فناووری ریاست جمهوری اظهار امیدواری کرد که در این دولت حتی بتوانیم چند دانشگاه خوب را به این سمت هدایت کنیم

*8 برنامه ریزی برای تولید حدود 60 دارو و 8 واکسن
ستاری با بیان اینکه در میان فناوری ها، بیوتکنولوژی سودآورترین حوزه است، گفت: بیوتکنولوژی یا زیست فناوری حتی از حوزه فناوری اطلاعات هم سودآورتر است. زیرا ما فقط طی ۳-۴ ماه گذشته توانستیم تولید ۶۰ دارو و ۸ واکسن را در برنامه ریزی های خود بگنجانیم و این فوق العاده است.
وی با اشاره به اینکه اتفاقات فوق العاده ای در حوزه های مختلف علوم پزشکی افتاده است، افزود: ما در حوزه هایی مانند سلول های بنیادی، تجهیزات پزشکی رشد خوبی داشتیم .
ستاری تاکید کرد که ساخت انواع شتاب دهنده های حوزه بیوتکنولوژی را سال گذشته شروع کردیم و تعدادی از آنها حتی در شهرستان های بزرگ هم راه اندازی شده است.
بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمدباقر لاریجانی و رضا ملک زاده معاونین این وزارتخانه آغاز شد.
این جشنواره همه ساله به منظور تجلیل از محققین برجسته ایرانی و جهت معرفی فعالیت های تحقیقاتی برتر علوم پزشکی با تاکید بر جنبه های نوآوری در دو بخش افراد حقیقی و نهادهای حقوقی حوزه علوم پزشکی برگزار می‌شود.
علمی*1201* 2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *