معاون وزیر بهداشت: پوشش همگانی سلامت باید تا ۱۴۰۴ محقق شود

معاون وزیر بهداشت: پوشش همگانی سلامت باید تا ۱۴۰۴ محقق شودایرج حریرچی روز یکشنبه در آیین معارفه رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: هدف نظام سلامت پوشش همگانی این حوزه و مولفه‌هایی همچون تربیت نیرو، آموزش، پژوهش و فعالیت‌های زیر ساختی و فرهنگی برای دستیابی به این اهداف تا سال ۱۴۰۴ است.

وی اظهار داشت: باید طبق این سند همه مردم بدون هیچ‌گونه تبعیض اقتصادی، نژادی و مکانی به تمامی خدمات سلامت مورد نیاز دسترسی راحتی داشته باشند.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: خدمات درمان، پیشگیری از بیماری، غربالگری، پیشگیری سطح چهارم، پیشگیری از ارائه خدمات درمانی آسیب زا، ارتقای سلامت، توانبخشی و حتی مرگ راحت باید بدون تبعیض و فشار مالی برای همه فراهم شود.

حریرچی ادامه داد: طبق گزارش اخیر سازمان ملل، ایران در پوشش خدمات عملکرد خوب دارد اما در حمایت مالی از مردم وضعیت خوب نیست و از متوسط جهانی عقب تر هستیم.

وی بیان کرد: با توجه به زیر ساخت‌های پزشکی موجود در همدان از مسئولان این استان انتظار می‌رود برای انعقاد تفاهم نامه همکاری برای تحقق پوشش همگانی سلامت پیشگام شوند.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اگر خدمات سلامت یکسان به همه اقشار ارائه نشود از نظر شاخص سلامت به جایی نمی رسیم.

حریرچی اضافه کرد: در حوزه سلامت نباید کاری انجام شود مگر اینکه اول فقرا و محرومان به آن خدمت دسترسی راحتی داشته باشند و محرومیت مالی زمینه‌ای برای مراجعه نکردن به پزشک نشود.

وی افزود: خدمات لوکس خوب است به شرطی که برای همه مردم ارایه شود نه اینکه تنها قشر خاصی به آن دسترسی داشته باشند، با این وجود در همدان بستر پوشش همگانی خدمات سلامت مهیا است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته ۷۰ درصد افرادی که به مطب‌های خصوصی و دولتی مراجعه می‌کنند سر وقت معاینه نمی‌شوند.

وی این روند را نوعی بی احترامی به بیمار دانست و افزود: برخی پزشکان حتی یادشان می‌رود به مریض سلام بدهند و خودشان را معرفی کنند یا پزشکان بیمار را با اسم یاد نکرده بلکه با نوع بیماری یا شماره تخت یاد می‌کنند.

وی بیان کرد: شرایط اقتصادی برای اجرای طرح‌های پزشکی سخت و دشوار شده است و این دوران سخت‌تر از شرایط جنگ و نفت بشکه‌ای هفت دلار است.

سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این آیین بیان کرد: توسعه بیمارستان مشکل را حل نمی‌کند بنابراین ناچاریم ورودی بیمارستان را کاهش دهیم که در ابن راستا بهورزان در خط مقدم این راهبرد هستند.

رشید حیدری مقدم افزود: استان همدان در تگنا برای ساخت بیمارستان بزرگ قرار دارد هر چند ساخت بیمارستان یکهزار تختخوابی در لایحه بودجه ۹۸ گنجانده شده است.

وی درباره بسیج ملی فشار خون بیان کرد: ۸۵۰ هزار نفر از افرادی بلای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی این استان زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: ۵۳۰ هزار نفر از جمعیت مورد هدف بسیج ملی فشار خون جامعه شهری هستند و دغدغه بهداشت و درمان بیشتر در این بخش است.

وی اظهار داشت: به طور متوسط ۱۸ تا ۲۰ درصد بیماران پذیرش شده در بیمارستان‌های همدان غیر بومی و ساکن استان‌های غرب کشور و زنجان و مرکزی هستند.
۷۵۲۶/‏۲۰۹۰

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *