منتقدان و مدافعان وزیر خارجه لبنان به میدان آمده‌اند

منتقدان و مدافعان وزیر خارجه لبنان به میدان آمده‌اند


“ولید برکات” دبیر کل حزب دمکراتیک لبنان در اظهاراتی که در شبکه المیادین پخش شد با بیان اینکه هدف از حادثه تیراندازی روز گذشته ترور “جبران باسیل” وزیر خارجه بود، اظهار داشت: تلاش برای ترور با هدف فتنه انگیزی گسترده در لبنان صورت گرفت و به نظر می‌رسد، دستور خارجی در این باره وجود دارد؛ نهادهای امنیتی باید بیانیه صادر کنند زیرا یک وزیر در دولت هدف ترور قرار داشت از همین رو می بایست عوامل تیراندازی و کسی را که دستور این کار را داد، شناسایی و تسلیم کرد.

در این میان برخی منابع به طور ضمنی حزب سوسیال ترقیخواه به رهبری “ولید جنبلاط” را در حادثه تیراندازی دخیل دانستند.

در همین ارتباط روزنامه “الاخبار” در مطلبی با عنوان “جنبلاط در کمین باسیل …” نوشت: ولید جنبلاط بار دیگر به بازی مورد علاقه خود بازگشت، با وجود اینکه وی همچنان در ابتدای این بازی است.

به نوشته این روزنامه، جنبلاط مدت‌ها قبل به فکر تسلط امنیتی بر جبل برآمد اما تانک‌های سوریه بر او پیشدستی کردند و هنگامی که بعد از خروج نیروهای ارتش سوریه از لبنان یک بار دیگر به فکر ماجراجویی برآمد، تصور می‌کرد ناوهای آمریکا به کمکش خواهند آمد.

او امروز تنها مانده و بر انکار واقعیت پافشاری دارد، زمان به عقب باز نمی گردد اما جنبلاط در دوران صلح و بعد از آشتی‌های گسترده در جبل، روز گذشته در صدد برآمد به همه بگوید: “جبل فقط متعلق به من است”.

بنابر اعلام خبرگزاری لبنان در این میان حزب سوسیال ترقیخواه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در جریان اعتراض مردمی در منطقه الشحار به سفر جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی و وزیر خارجه، به دلیل تحریک احساسات مردم، کاروان صالح الغریب وزیر امور آوارگان از کفرمتی به سمت ورودی شهرک عبیه حرکت کرد؛ جایی که معترضان راه را با لاستیک‌هایی که به آتش کشیده بودند، مسدود کرده بودند اما همراهان الغریب به سمت معترضان آتش گشودند حال آنکه آنان در تلاش برای باز کردن راه و برداشتن موانع بودند.

بر اساس این بیانیه کاروان الغریب بعد از ورود به شهرک شملان اعلام کرد که سفر جبران باسیل به کفر متی لغو شده است و سپس از یک راه فرعی به شهرک البساتین رفته و همراهانش به تیراندازی بی هدف به سمت معترضان اقدام کردند و از آنجا به سمت قبر شمون رفتند اما تیراندازی موجب زخمی شدن یک جوان شد در نتیجه کسانی که سلاح داشتند به سمت منبع تیراندازی آتش گشودند که موجب شد دو نفر از همراهان وزیر امور آوارگان جان خود را از دست بدهند و این چیزی است که در فیلم‌هایی ویدئویی ثبت شده و در اختیار نهادهای امنیتی است.

اما “طلال ارسلان” رئیس حزب دمکرات لبنان تقریباً سکوت کرده و گفت واقعیت‌ها را در کنفرانس مطبوعاتی که ظهر امروز برگزار می‌شود، بیان خواهد کرد.

جریان آزاد ملی به رهبری باسیل نیز بیانیه‌ای صادر و در آن اعلام کرد وی در چارچوب سفر به شهرستان عالیه در صدد بازدید از شهرک کفرمتی بود اما به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه امنیتی آن را لغو کرد زیرا اقدامات امنیتی مشکوکی دو روز مداوم در جریان بود.

در این بیانیه ضمن فراخواندن لبنانی‌ها به وحدت اعلام شده است این تحرکات یادآور دوران جنگ و مصیبت‌های ناشی از آن است، حال آنکه جریان آزاد ملی به دنبال پایان دادن به چنین حوادثی و تکمیل آشتی ملی در ابعاد سیاسی، توسعه و اداری است.

لبنان از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ میلادی شاهد درگیری های داخلی بود.

در این بیانیه آمده است: از اهالی و حامیان خود در کفرمتی، قماطیه و برخی مناطق دیگر به دلیل کامل نشدن این سفر عذرخواهی می‌کنیم و از مردم عالیه می‌خواهیم از هرگونه برخورد در هر شکلی از آن خودداری کنند.

در پی حادثه تیراندازی عصر روز گذشته در استان جبل لبنان که هدف از آن ترور “جبران باسیل” وزیر خارجه این کشور اعلام شد، صحنه سیاسی لبنان بار دیگر دچار دسته بندی شده و فضایی از انتقاد و نارضایتی بر آن حاکم شده است.

لبنان با ۱۰ هزار و ۴۵۲ هزار کیلومتر مساحت از شش استان از جمله استان جبل تشکیل شده است.

**انتقاد وزیر کشور لبنان از جبران باسیل

“ریا الحسن” وزیر کشور لبنان با تاکید بر اینکه سفر مسئولان به مناطق مختلف کشور نباید تحریک آمیز باشد، گفت: جبران باسیل در جریان سفرهای سیاسی اش باید تاریخ مناطقی را که به آنجا سفر می‌کند، در نظر داشته باشد.

به نوشته روزنامه النهار، الحسن اظهار داشت: مسئولان باید از متنشج کردن فضای کشور خودداری کنند و همه باید بر هر کلمه‌ای که می‌تواند موجب تنش در کشور شود، حساس بوده و با آگاهی و مسئولیت پذیری بیشتر به فکر آرام کردن اوضاع باشند.

وی گفت: چنین حوادثی به نفع وجهه لبنان نیست و اکنون مهم این است که آگاهی سیاسی داشته باشیم.

“مروان حماده” از وزیران سابق لبنان نیز با انتقاد از جبران باسیل گفت: وزیر خارجه به جای ایفای نقش خود به عنوان وزیر خارجه از یک منطقه به منطقه دیگر می‌رود و از بشری تا عکار و عالیه و زغرتا و دیگر مناطق حامل فتنه و آشوب است.

وی در گفتگو با روزنامه الجمهوریه تصریح کرد: من کاملاً باسیل را مسئول هر قطره خونی که در جبل ریخته شد، می دانم و خدا را شکر که بعلبک و بشری و زغرتا از ریخته شدن خون و قربانی شدن در امان ماندند.

بنابر اعلام خبرگزاری رسمی لبنان، “نبیه بری” رئیس پارلمان لبنان نیز در خصوص حادثه تیراندازی در جبل اظهار داشت: این اتفاق نباید می‌افتاد و اکنون باید هرچه سریع‌تر حل و فصل شود.

** دفاع وزیر لبنانی از جبران باسیل

به نوشته روزنامه الجمهوریه “غسان عطاالله” وزیر امور مهاجران لبنان هم در دفاع از جبران باسیل است، گفت: نباید از کنار موضوع تلاش برای ترور وزیر خارجه عبور کرد.

وی گفت: از اظهارات “اکرم شهیب” وزیر آموزش عالی لبنان مبنی بر اینکه جبل درهایی دارد که باید از آن وارد شد، به شدت انتقاد کرد و بازخواست او را خواستار شد.

عطاالله تاکید کرد: نباید برای ورود به مناطق عالیه و الشوف از کسی اجازه گرفت. زمان فئودالیسم منطقه‌ای و سیاسی گذشته است و جایگاهی ندارد.

“رامی الریس” مسئول رسانه‌ای حزب سوسیال ترقیخواه نیز گفت: اظهارات تحریک آمیز ما را به وضعیت امروزی کشانده است حال آنکه ولید جنبلاط در گذشته به دنبال آرام کردن فضای موجود و جلوگیری از پیش رفتن روند امور به سمت فتنه انگیزی برآمد.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *