من هم آزمایش اچ آی وی می دهم

من هم آزمایش اچ آی وی می دهم


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در سال 1988، اول دسامبر روز جهانی ایدز نامگذاری شد و هر ساله برای این روز، شعار خاصی در نظر گرفته می‌شود که هدف عمده آن، یادوری عوارض این چالش مهم حوزه سلامت، ترغیب مردم به اقدام پیشگیرانه و توسعه اقدامات برای کنترل و درمان بیماری است.
عضو کمینه کشوری کنترل ایدز با اشاره به کاهش 36 درصدی موارد جدید ابتلا به بیماری در دنیا طی سال های 2000 تا 2017 میلادی، همچنین بیان کرده است که در این مدت جان نزدیک به 14.8 میلیون مبتلا به بیماری ایدز در دنیا نجات یافته است.
دکتر مسعود مردانی در هفتمین سمینار سراسری که روزهای اخیر در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، اظهار داشت که تا بحال در دنیا 35 میلیون نفر براثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و تا پایان سال 2017 میلادی، 36.9 میلیون بیمار مبتلا به ایدز در دنیا شناسایی شدند که از این تعداد 21.7 میلیون نفر تحت درمان قرار گرفتند.
وی تاکید کرد که 80 درصد زنان باردار یا شیرده مبتلا به ایدز در دنیا به داروهای این بیماری دسترسی پیدا کرده اند.
مردانی ادامه داد که برخی از کشورها مانند استرالیا و کانادا اعلام کردند که موارد جدید ابتلا به ایدز در آنها به نزدیک صفر رسیده است.

** ایدز با دارو قابل کنترل است
در این پیوند، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به اینکه بیماری ایدز با دارو قابل کنترل است، گفت: این بیماری مانند گذشته، دیگر کشنده نیست و با مصرف دارو می توان آن را کنترل کرد.
دکتر مینو محرز روز شنبه به خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: هرچند این افراد نباید داروی خود را قطع کنند و با قطع دارو بیماری دوباره عود می کند، اما مصرف دارو می تواند زندگی طبیعی را برای آنها به ارمغان اورد.
وی بیان داشت: اگر بیمار به موقع به مراکز درمانی یا مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کند، انتال بیماری کاهش می یابد و فرد بیمار نیز بهبود پیدا می کند.
محرز ادامه داد: محققان دنیا در تلاش برای درمان قاطع این بیماری هستند و نتایج اولیه خوبی به دست آورده اند، انتظار می رود با این تلاش محققان در آینده، درمان قاطع بیماری پیدا شود.

** آگاهی مردم از ایدز کم است
با این همه آگاهی عمومی به خصوص جوانان درباره ایدز هنوز اندک است و به گفته محرز، رسانه ها به خصوص صدا و سیما نقش اساسی در اطلاع رسانی صحیح و به موقع به مردم را دارند تا آنان اطلاعات کافی در مورد پیشگیری از بیماری را داشته باشند.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران ادامه داد که علاوه بر این، هنوز ابتلا به بیماری ایدز در جامعه یک انگ محسوب می شود، و به همین دلیل بسیاری از مردم تمایلی به انجام آزمایش ایدز ندارند.
محرز با تاکید به جوانان برای مراجعه جهت انجام آزمایش ایدز، بیان داشت: افرادی که تست ایدز آن مثبت باشد، می توانند از خدمات درمانی مناسب استفاده کنند.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور همچنین به تمام افرادی که رفتار پرخطر دارند، توصیه کرد که حتما تست ایدز را انجام دهند.
وی افزود: راه های سرایت و ابتلا به این بیماری در حال حاضر از طریق تماس جنسی، مادر به جنین و استفاده از سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی است که در برخی این راه های انتقال، کاهش یافته است.

** بیماران ایدزی ناشناخته در ایران بیشتر از کشورهای اروپایی است
همچنین رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از معضلی به نام بیماران ناشناخته سخن گفت و افزود: بیماران ایدز ناشناخته در ایران بیشتر از کشورهای اروپایی است.
دکتر داود یادگاری در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: تعداد زیادی از بیماران مبتلا به ایدز ناشناخته مانده اند و ما به دنبال شناسایی آنها هستیم، پیش بینی می شود که حداقل 50 هزار تا 60 هزار نفر بیمار ایدزی ناشناخته در کشور داشته باشیم.
رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این افراد هم در انتقال بیماری نقش دارند و هم سلامتی خود را در معرض خطر جدی قرار می دهند.
وی ادامه داد: کشورهایی مانند کانادا و اروپا با ارائه آموزش های مناسب و به موقع توانسته اند این بیماری را کنترل کنند و ما هم باید توجه جدی به ارائه آموزش ها برای کنترل این بیماری داشته باشیم.

** مهمترین راه انتقال بیماری ایدز، تماس جنسی است
وی با اشاره به اینکه اپیدمیولوژی بیماری ایدز در ایران تغییر کرده است، اظهار داشت: در حال حاضر مهمترین راه انتقال بیماری ایدز از طریق تماس جنسی است.
یادگاری افزود: یکی از راه های انتقال ایدز، معتادان تزریقی زندانی بود که با همکاری سازمان زندان ها و کمیته کشوری کنترل ایدز و انجام اقدامات مناسب، انتقال بیماری از این راه رو به کاهش است.
وی به اثرگذاری راه اندازی مراکز مشاوره بیماری های رفتاری هم اشاره کرد و گفت: در این مراکز مشاوره های لازم و آموزش های صحیح در اختیار بیماران قرار می گیرد تا روند بهبودی آنان به نحو مطلوبی انجام گیرد.
رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده است که تا آخر شهریور ماه امسال 24 هزار و 860 مبتلا به این بیماری شناسایی شده اند که همه آنان تحت مراقبت و درمان نیستند، از مجموعه بیماران شناسایی شده، 14 هزار و 459 نفر به مراکز مراقبت و درمان وصل شدند که 12 هزار و 434 نفر مصرف دارو را شروع کردند.
به گفته افسر کازرونی، تاکنون 41 درصد بیماران ایدز در کشور شناسایی شده اند و تخمین زده می شود که تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور بیش از 59 هزار نفر باشند.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *