مکش‌های پزشکی با کمترین هزینه بومی‌سازی شد

مکش‌های پزشکی با کمترین هزینه بومی‌سازی شد


به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این واحد فناور با 10 نفر از جوانان ایرانی از سال 91 با هدف طراحی و تولید مکش های دندانپزشکی راه اندازی شد که در سال 95 توانستند نخستین محصول خود را پس از دریافت مجوزها در سطح نمونه آزمایشگاهی تولید کنند، این واحد فناور مکش های تولیدی خود را با یک دهم قیمت مشابه خارجی تولید کرد.
«حمید ساغریچیان» مدیر عامل واحد فناور «ساغر فن پارس» درباره تولیدات این شرکت، گفت: مکش های تمام اتوماتیک دندانپزشکی نخستین محصول تولیدی شرکت است، این محصول به صورت کامل بومی سازی شده و فقط پمپ وکیوم آن را از دیگر کشورها وارد می کنیم.
وی افزود: پس از اینکه مکش های تولیدی خود را در حوزه دندانپزشکی تولید کردیم، متوجه شدیم که این مکش ها در بخش های مختلف پزشکی مانند جراحی های مکشی، مکش های آمبولانسی، مکش های پزشکی و مکش های نوزادی کاربرد دارند، به همین دلیل تولید انواع مختلف مکش پزشکی را نیز آغاز کردیم.
به گفته این فعال دانش بنیانی، مکش ها خونابه، خون و ضایعات مختلفی که در پی جراحی یا کارهای دندانپزشکی ایجاد می شوند را با پمپاژ خارج می کند، این مکش ها در دو نوع مختلف کیسه ای و آبی وجود دارد که مدل آبی آن به یونیت های دندانپزشکی متصل است که استفاده از این مدل به دلیل مصرف آب زیاد در دنیا منسوخ شده است.

*** مکش ها تولیدی ایرانی را صادر خواهیم کرد
ساغریچیان اظهار داشت: اگر مکش وجود نداشته باشد، در جراحی های ایمپلنت، لثه، عصب کشی و غیره مشکلات حادی پیش می آید به همین دلیل انواع مکش ها در این نوع جراحی ها کاربرد فراوانی دارد.
مدیر عامل این واحد فناور، درباره مکش های جدید، گفت: این نوع مکش ها ضایعات را به طور مستقیم وارد فاضلاب می کنند و مواد مضر و آلودگی های آن را کاهش می دهند.
وی ادامه داد: این نوع مکش ها قیمت بالایی دارند و در حال حاضر با قیمت 27 میلیون تومان در دنیا خرید و فروش می شوند اما مکش های تولیدی شرکت ما بین 4 تا 6 میلیون تومان یعنی یک دهم قیمت مشابه خارجی به فروش می رسد.
ساغریچیان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: یکی از مشکلات ما در طراحی مکش، قالب های فلزی آن است که به دلیل گران شدن قیمت فلز با سختی روبرو شده ایم، اگر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کمک کند تا بتوانیم قالب ها پلاستیکی یا ABS تولید کنیم، قیمت ها کاهش خواهد یافت.
این فعال دانش بنیانی با اشاره به کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در جشنواره علم تا عمل مبلغ قابل توجهی دریافت کردیم و با کمک این مبلغ توانستیم تجهیزات مختلف را برای تولید مکش ها خریداری کنیم و محصول خود را به تولید انبوه و صنعتی برسانیم.
وی با اشاره به ساخت کارخانه ای برای گسترش تولیدات شرکت، تصریح کرد: در حال حاضر در حال ساخت کارخانه تولیدی خود هستیم تا بتوانیم محصول بیشتری را به تولید انبوه برسانیم.
مدیر عامل این واحد فناور، درباره صادرات محصولات شرکت، گفت: به صورت جدی قصد صادرات محصولات تولیدی خود را داریم و با گسترده تر کردن تولیدات، قطعا محصولات تولیدی خود را با یک برند ایرانی صادر خواهیم کرد.
علمی**2038**9014

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *