نحوه توزیع پزشکان در کشور عادلانه نیست

نحوه توزیع پزشکان در کشور عادلانه نیستدکتر بشیر خالقی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: وضعیت ارائه خدمات درمانی در حوزه بهداشت و درمان در کشور به خصوص در حوزه استفاده از پزشک عمومی با چالش روبرو شده است.

وی بیان کرد: درحالی که در برخی از مناطق با کمبود پزشک روبرو هستیم درعین حال در برخی مناطق کشور کثرت پزشکان خود مسئله ساز شده است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه توزیع عادلانه پزشک بهترین راهکار برای تنظیم اصولی خدمات رسانی به بیماران در حوزه بهداشت و درمان است، اضافه کرد: افزایش تعداد پزشک به نحو احسن در کشور انجام شده اما در توزیع و پراکنش آنها با مشکل مواجه هستیم.

او گفت: معضل عدم ماندگاری طولانی مدت پزشکان در مناطق محروم نیازمند پژوهش و بررسی است تا بتوان راهکاری منطقی در خصوص رفع ریشه ای معضل و نیز کمبود پزشک در مناطق کم برخوردار پیدا کرد.

وی اظهار کرد: بهترین راهکار برای رفع خلاء کمبود پزشک متخصص این است که پزشکان در مناطق محروم از سهیمه بومی استخدام استفاده کرده و سه برابر زمان تحصیل در منطقه ای که مدرک اخذ شده به بیماران خدمان درمانی ارایه دهند.

خالقی افزود: بسیاری از مردم مطالبه پزشک متخصص از مسئولان مناطق خود دارند بنابراین بهترین راهکار این است که سهیمه بومی برای ورود به عرصه تخصص پزشکی برای پزشکان بومی در نظر گرفته شود تا بتوان خدمات پزشکی در حوزه درمان را تخصصی تر کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه دایرکردن مطب برای بسیاری از پزشکان عمومی صرفه اقتصادی ندارد تاکید کرد که باید در این زمینه نیز چاره جویی شود.

۶۰۱۸/‏۷۱۱۹

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *