نخستین مرکز علم مغز خاورمیانه بهمن ماه گشایش می یابد

نخستین مرکز علم مغز خاورمیانه بهمن ماه گشایش می یابد


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، باغ کتاب تهران امروز سه شنبه میزبان دکتر کمال خرازی دبیر ستاد علوم و فناوری های شناختی، سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جمعی از متخصصان رشته های حوزه علوم شناختی برای معرفی مراحل اجرایی ساخت مرکز علم مغز خاورمیانه بود.
دکتر خرازی در این مراسم با اشاره به این که ترویج و ماندگاری علم در فضای عینی بهتر است،گفت:دانش آموزان در کنار کتاب های درسی، با مشاهده و لمس بافت های مختلف بدن و مغز، مهارت های علمی بهتری می آموزند.
دبیرستاد علوم و فناوری های شناختی افزود: تاسیس چنین پردیس هایی جنبه آموزشی خوبی برای بزرگسالان و کودکان دارد چرا که فقط کتاب به یادگیری کمک نمی کند و اقشار مختلف جامعه با حضور در صحنه و دیدن عینی ابعاد علم و مغز، بهتر می‌توانند از یافته ها در زندگی خود استفاده کنند.
وی تصریح کرد:در کشورهای پیشرفته بخشی از برنامه درسی دیدن این موزه ها است و دانش آموزان در کنار کتاب های درسی، با مشاهده و لمس بافت های مختلف بدن و مغز، مهارت های علمی بهتری می آموزند.
دبیر ستاد علوم و فناوری های شناختی یادآور شد:در سال های اخیر تلاشهای بسیاری به کار برده شده تا فضای آموزشی در کشور ما هم عینی تر و واقعی تر طراحی شود.
خرازی با بیان این که در پروژه مرکز علم مغز نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون تومان هزینه خواهد شد، گفت: فضای این مرکز از سوی شهرداری در اختیار ستاد قرار گرفته است تا افراد و اقشار مختلف سنی و تحصیلی فراهم از آن بهره بگیرند و استفاده کنند. هزینه این مرکز هم که نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون تومان در نظر گرفته شده است از سوی ستاد علوم شناختی، شهرداری و معاونت علمی و فناوری پرداخت می شود.

**نخستین مرکز علم مغز خاورمیانه بهمن ماه گشایش می یابد
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این مراسم با اعلام این خبر که نخستین مرکز علم مغز خاورمیانه که با محوریت ترویج علم مغز طراحی شده است، بهمن ماه سال جاری افتتاح خواهد شد، گفت:این مرکز تنها مرکز ترویج علم مغز در خاورمیانه است.
سعید اوحدی تصریح کرد: این مرکز شامل پنج بخش اصلی تالار ساختار مغز، مغز از نگاه سلولی مولکولی، بیماری های مغز، مغزهای آینده و علوم شناختی خواهد بود که با همکاری شهرداری تهران، ستاد علوم شناختی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در دست اجرا است.
مرکز علم مغز نخستین مرکز در خاورمیانه است که تمامی مراحل و ابعاد مغز را در اختیار بازدید کنندگان و اقشار مختلف سنی و تحصیلی قرار می دهد.
این مرکز از 5 بخش اصلی تشکیل شده است. در بخش اصلی آن با جاگذاری یک مغز بزرگ ساختار این اندام به نمایش گذاشته می شود. در قسمتی دیگر از این مرکز از نظر سلولی و مولکولی به مغز نگاه شده است. مغز متفاوت بخش دیگر این مرکز است که در آن بخش های مختلف مغز به نمایش گذاشته می شود تا نشان داده شود آسیب های مختلف فعالیت کدام بخش مغز را مختل می کند یا در سنین مختلف ساختار مغز به چه صورت است.
بخش شناخت از دیگر بخش های مرکز است که به حوزه علوم شناختی همچون حافظه و تفکر وابسته است. مغزهای آینده نیز یک بخش این مرکز است.
در این مرکز بازدیدکنندگان در هر سنی با مغز خود آشنا می شوند این آگاهی به صورت عملی و آموزشی است و خود با دستگاه ها و تجهیزات کار می کنند . نمونه این مرکز در کشور و حتی خاورمیانه وجود ندارد و تنها در آسیا یک یا 2 مرکز به این صورت راه اندازی شده است و این مجموعه از نظر معماری، تکنیک ساخت و ایده پردازی با مراکز مغز دنیا رقابت می کند.
قرار است درهای این مرکز که در بخشی از باغ کتاب طراحی شده، تا پایان سال جاری به روی بازدید کنندگان گشوده شود.
علمی*9294*1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *