نخست وزیر اتیوپی وارد پایتخت سودان شد

نخست وزیر اتیوپی وارد پایتخت سودان شدبه گزارش خبرگزاری فرانس پرس، احمد که صبح جمعه از طریق فرودگاه بین المللی خارطوم وارد سودان شد، قرار است ابتدا با فرماندهان شورای نظامی و سپس با نمایندگان معترضان دیدار کند.

«عمر الدیجیر» از سران معترضان دراین باره گفت: از سفارت اتیوپی برای دیدار با نخست وزیر این کشور در ساعت ۱۱ به وقت محلی دعوت شده‌ایم و قرار است این دیدار انجام شود.

اتحادیه آفریقا روز پنجشنبه عضویت سودان را تا زمان واگذاری قدرت به غیرنظامیان به حالت تعلیق درآورد.

تظاهرات مردم سودان علیه دولت عمر البشیر از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) ابتدا به خاطر افزایش قیمت نان آغاز شد، اما به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند که سرانجام حکومت وی ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش سرنگون شد.

معترضان رفته رفته خواسته‌های خود را افزایش دادند که پایان یافتن حکومت «عمر البشیر» و ایجاد یک حکومت دمکراتیک از خواسته‌های بعدی معترضان بود.

اکنون گروه‌های معترض سودانی خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل حکومت دمکراتیک هستند و برای رسیدن به خواسته‌های خود همچنان به اعتراض و تحصن در خیابان‌ها و میدان اصلی پایتخت و مقابل وزارت دفاع ادامه می‌دهند.

این در حالی است که ماه مه گذشته، اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان ۶۰ روز مهلت داد تا قدرت را به دولت انتقالی واگذار کند.

کمیته مرکزی پزشکان سودان بامداد چهارشنبه در آخرین گزارش خود از قربانیان تیراندازی نیروهای واکنش سریع به معترضان برابر مقر وزارت دفاع اعلام کرد که شمار کشته‌های اعتراضات به ۶۰ تن رسیده اس ت.

شبک ** ۶۱۱۶ **۱۶۲۵

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *