نخست وزیر پیشین قطر: عربستان برای حل بحران خلیج (فارس) از عمان کمک گیرد

نخست وزیر پیشین قطر: عربستان برای حل بحران خلیج (فارس) از عمان کمک گیردحمد بن جاسم این مطلب را بامداد جمعه در حساب رسمی اش در توئیتر گفته است.

بن جاسم نوشت: انفجاری که در عربستان رخ داد و حوثی ها مسئولیت آن را به عهده گرفتند، از جمله حوادثی است که امیدواریم برای دوستان بزرگ مان (در عربستان) رخ ندهد، جایی که ثبات آنها برای کل منطقه مهم است.

وی افزود: امیدواریم بازنگری جدی در زمینه هایی که به وجود آورنده این شرایط است صورت گیرد.

وی تاکید کرد که اشکالی ندارد در کارهایمان بازنگری کنیم.

بن جاسم در خصوص انفجار نفتکش های نفتی در دریای عمان هم نوشت: این گونه حوادث که بصورت فزاینده ای تشدید شده است، نیز مستلزم بازنگری عمیق، عینی و نیازمند اندیشه ای آرام است تا بتوان تمامی جنبه ها را در نظر گرفت و طرف های ذیربط مشخص شوند.

نخست وزیر پیشین قطر همچنین ابراز امیدواری کرد که کشورهای شورای همکاری نشست طولانی تشکیل دهند، نه اینکه نشست آنها چون اجلاس یکساعت مکه باشد.

بن جاسم نوشت: باید در این جلسه، شرایط سخت و دشواری که ما به آن رسیده ایم، بررسی شود تا شاید راه حلی کارساز برای آن پیدا شود، هرچند شاید این مساله برای برخی تلخ باشد.

عربستان ۱۵ خرداد ۹۶ در اقدامی سراسر عجولانه به همراه امارات، بحرین و مصر و به بهانه حمایت قطر از تروریسم و نزدیک شدن به محور مقاومت، روابط خود را با دوحه قطع کرد.
کشورهای تحریم کننده ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند اما دوحه با بیان اینکه تحریم کنندگان هیچ دلیل قانع کننده برای اثبات ادعاهای خود در اختیار ندارند، تأکید دارد که این شروط در تناقض آشکار با حق حاکمیت آن کشور است.

با وجود میانجی گری کشورهای مختلف برای حل بحران بوجود آمده در شورای همکاری خلیج فارس، تاکنون این تلاش ها راه به جایی نبرده و تنش در میان این کشورها به قوت خود باقی است.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *