نخست وزیر کانادا لایحه توافقنامه با آمریکا و مکزیک را به پارلمان ارائه کرد

نخست وزیر کانادا لایحه توافقنامه با آمریکا و مکزیک را به پارلمان ارائه کردبه گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو در سخنرانی خود در مجلس عوام کانادا روند مذاکراتی را که سال گذشته به انعقاد توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی میان سه کشور یادشده منجر شد، “طولانی و دشوار” توصیف کرد.

در واقع می توان گفت که توافق نامه تجارت آزاد میان آمریکا، کانادا و مکزیک، نسخه به روز شده توافق نامه پیشین تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا یا آلنا است که سه کشور از سال ۱۹۹۴ به اجرا گذاشتند.

نخست وزیر کانادا تصریح کرد پس از مذاکرات طولانی و دشوار سرانجام ما توافقنامه تجارت آزاد جدید امضا کردیم. آلنای (نفتا) جدید دسترسی به یک منطقه تجاری را که بیش از یک چهارم اقتصاد جهان را شامل می‌شود، تضمین خواهد کرد و اکنون زمان آن است که مجلس نمایندگان آن را تصویب کند.

تلاش های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با هدف خروج آمریکا از «پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی» (نفتا) سرانجام نتیجه داد ومدتی پیش به توافقی جدید بین سه کشور آمریکای شمالی ختم شد؛ توافقی که روسای جمهوری آمریکا، کانادا و مکزیک به آن خوشبین هستند.

البته این توافقنامه برای اجرایی شدن باید به امضای نمایندگان پارلمان سه کشور مذکور نیز برسد.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی مدتی پیش خروج از توافقنامه نفتا را اعلام کرد که انتقادهای فراوانی علیه این اقدام وی در سراسر جهان از جمله در آمریکا علیه او صورت گرفت.

در پی اصلاح این پیمان دامداران و تولیدکنندگان محصولات لبنی آمریکایی دسترسی بیشتری به بازار لبنیات کانادا خواهند داشت. در مقابل آمریکا برای خودروهای کانادایی تعرفه جدیدی وضع نخواهد کرد.

ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بارها تهدید کرده بود که اگر با کانادا به توافق نرسد، صنعت مونتاژ خودرو کانادا را که مقصد عمده آن بازار خودرو آمریکاست، با وضع تعرفه‌های جدید تنبیه کند.

کانادا سالانه حدود ۵۶ میلیارد دلار خودرو به آمریکا صادر می‌کند که این رقم ۲۰ درصد کل صادرات خودرو کاناداست. اما هم‌زمان صنایع خودروسازی آمریکا هم به قطعاتی که در کانادا تولید می‌شود وابسته است.

اروپام **۹۰۴۱**۱۸۵۹

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *