نظارت بر سلامت قلب با برچسب هوشمند کاغذی

نظارت بر سلامت قلب با برچسب هوشمند کاغذی


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، انجام جراحی قلب باز برای بیماران بسیار دردناک و دشوار است، اما نظارت مستمر بر وضعیت سلامت این بیماران بعد از جراحی و بدون دسترسی دائمی به پزشک امری دشوارتر است.
اکنون محققان دانشگاه پردو برچسب هوشمندی را ساختند که در واقع یک حسگر پوشیدنی است و با هزینه بسیار ناچیز قادر است وضعیت سلامت بیماران را به طور دائمی تحت نظارت قرار داده و در صورت لزوم در رابطه با وضعیت سلامت جسمی آن ها هشدار دهد.
یکی از کاربردهای بالقوه این ابزارهای هوشمند برای ورزشکارانی است که مایلند در طول تمرینات بدنی، از وضعیت سلامت جسمانی خود آگاه شوند.
این برچسب هوشمند از جنس سلولز ساخته شده و با محیط زیست کاملا سازگار است. به منظور دستیابی به حداقل ضخامت و حداکثر انعطاف پذیری، این برچسب ها به صورت نوارهای مارپیچ ساخته شده اند. به منظور جلوگیری از تخریب برچسب ها در اثر عرق کاربر، سطح آن ها با استفاده از مولکول های دافع آب، چربی، غبار و باکتری پوشیده می شود.
برای ساخت این برچسب های هوشمند می توان از فناوری های چاپ مورد استفاده در تولید کتاب و نشریات بهره گرفت و هزینه تولید هر برچسب حدود 5 سنت است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Advanced Materials and Interfaces منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *