نمایشگاه کاریکاتورهای حقوق بشر آمریکایی درقم

نمایشگاه کاریکاتورهای حقوق بشر آمریکایی درقممسئول روابط عمومی حوزه هنری قم عصر پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: ۳۳ اثر برگزیده جشنواره کاریکاتور حقوق بشر آمریکایی دراین نمایشگاه به صورت شبانه روزی برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است.

مهدی بهمنی افزود: در این نمایشگاه آثاری از کاریکاتوریست‌های کشورهای گوناگون دنیا با موضوع سیاست‌های دولت آمریکا و رئیس جمهوری این کشور در معرض دید عموم علاقه مندان قرار گرفته است.

شایان ذکر است، کاریکاتوریست‌های جهان با حضور در جشنواره حقوق بشر آمریکایی که به صورت سالانه توسط حوزه هنری برگزار می‌شود، سیاست‌های سلطه‌طلبانه آمریکا را به نقد و چالش می‌کشند.

این نمایشگاه به مدت یک هفته دایر می باشد.

یکی از جنایت بزرگ آمریکا در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ خورشیدی به وقوع پیوست که در آن نظامیان مستقر در ناو هواپیمابر وینسنس با دستور فرمانده خود و شلیک موشک، هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران را بر فراز آب‌های خلیج فارس مورد هدف قرار دادند و ۲۹۰ انسان بی گناه را مظلومانه به شهادت رساندند. این رویداد تلخ یکی از سرفصل‌های جدی در تاریخ حقوق بشر آمریکایی است که پرده از چهره واقعی حاکمان کاخ سفید و سیاست‌های ضدبشری واشنگتن کنار زد و به جهانیان شناساند.

دخالت‌های دولت آمریکا در امور داخلی فلسطین و حمایت از رژیم اسرائیل نیز یکی دیگر از تناقضات آشکار آنها در حقوق بشر به شمار می‌رود؛ در واقع این یک تراژدی تلخ و تأسف آور است که رژیم اشغالگر که با قتل، غارت و نقض حقوق اولیه مردم فلسطین، سرزمین آنها را اشغال کرد و اینگونه یکی از بزرگترین جنایات تاریخ معاصر را رقم زد و در این مسیر مورد حمایت دولت آمریکا قرار گرفت که ادعای دفاع از حقوق بشر را دارد.

نمونه‌های نقض حقوق بشر از طرف آمریکا بی شمار است اما درباره مهم‌ترین آنها می‌توان به ترور نافرجام مقام معظم رهبری در۶ تیر ۱۳۶۰ خورشیدی، کودتای نوژه، انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر ۱۳۶۰ خورشیدی، ترور شهید صدوقی در ۱۱ تیر ۱۳۶۰ خورشیدی و بمباران شیمیایی سردشت در هفتم تیر ۱۳۶۶ خورشیدی اشاره کرد.

۷۴۰۶/ ۶۱۳۳/‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *