نهمین جشنواره استانی جابر بن حیان در خراسان رضوی آغاز شد

نهمین جشنواره استانی جابر بن حیان در خراسان رضوی آغاز شدابوالحسن حقیقی روز سه شنبه در حاشیه مراسم آغاز به کار این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دوره از برگزاری جشنواره با رویکرد پژوهش و با هدف آشنایی با تربیت تمام ساحتی و نگاه به هویت دانش‌آموز در همه ابعاد اعتقادی، عبادی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، تربیت زیستی و بدنی، زیباشناختی و هنری، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۸ هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی خراسان رضوی در جشنواره جابر بن حیان شرکت کرده اند اضافه کرد: در مقایسه با سال گذشته، رشد ۱۳ درصدی شرکت کنندگان را در همه پایه‌های تحصیلی این مقطع به صورت انفرادی یا گروهی شاهد هستیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در این جشنواره دانش‌آموز به وسیله روش‌های خلاق، فعال و گروهی با تربیت علمی و فناورانه آشنا شده و سپس به سمت تعالی و پیشرفت هدایت می‌شود و در واقع این جشنواره آموزش با کیفیت و یادگیری معنادار و اثربخش را تضمین کرده و باعث پویایی نظام آموزش و پرورش می‌شود.

حقیقی افزود: پروژه‌های علمی به علت داشتن ماهیت هیجانی و اکتشافی، میل به یادگیری را در دانش آموزان تقویت می‌کنند و این نوع جشنواره‌ها با ماهیت فرآیندی ای که دارند راه و روش یادگیری را به دانش‌آموز می‌آموزند.

وی تاکید کرد: جشنواره جابر بن حیان ابزاری بسیار قوی در جهت ارتقاء فرآیند تعلیم و تربیت محسوب می‌شود و بر طبق تعریف یونسکو درک و به کارگیری مفاهیم، مهارت‌های فرآیندی، نگرش‌ها و ارزش‌هاست که شخص را قادر می‌سازد دانش و فن‌آوری را با زندگی و فرهنگ جامعه خویش مرتبط سازد.

جشنواره جابر بن حیان یک رقابت سالم و هیجان انگیز علمی بین دانش آموزان دوره ابتدایی است که طی آن پروژه های علمی دانش آموزان در قالب نمایشگاه های علمی ارائه و داوری می شود. این نمایشگاه ها در سطوح آموزشگاهی، منطقه ای، استانی و کشوری برگزار می شود.

هم اکنون بیش از یک میلیون و ۲۲۲ هزار دانش آموز در خراسان رضوی تحصیل می کنند که بیش از ۷۰۰ هزار نفر آنان در مقطع ابتدایی تحصیلی می کنند.

۱۹۲۲/‏۷۴۹۶

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *