نیروی انسانی متخصص در حوزه پژوهش کمبود داریم

نیروی انسانی متخصص در حوزه پژوهش کمبود داریم


دکتر محمد بدوی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: دانشگاه علوم پزشکی اهواز 650 عضو هیات علمی دارد و بیشتر پژوهشگران اعضای هیات علمی آموزشی هستند و در کنار آموزش، فعالیت دیگری نیز انجام می دهند.
وی گفت: با حمایت هیات رییسه این دانشگاه، 11 نفر عضو هیات علمی پژوهشی به این مجموعه اضافه شده است.
بدوی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز از نظر پژوهش در بین 10 دانشگاه اول تیپ یک کشور است و برای ارتقای رتبه آن، فقط با توسعه زیرساخت ها امکان پذیر است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز دارای 26 مرکز تحقیقاتی است و حدود هفت هزار و 400دانشجو دارد.
وی اضافه کرد: آمارها در سطح کشور نشان می دهد وضعیت پژوهش مطلوب است هر چند هنوز با ایده آل ها فاصله دارد.
بدوی در خصوص وضعیت زیر ساخت های دانشگاه گفت: 26 مرکزپژوهشی و 16 واحد فناور این دانشگاه جایگاه فیزیکی مستقل و مناسبی ندارند و باید در پارک علم و فناوری و یا مراکز رشد مستقر شوند.
وی افزود: در حال رایزینی برای راه اندازی پژوهشکده سلامت هستیم چون ساختار و تشکیلات آن تصویب شده اما ساختار فیزیکی مناسبی ندارد.
وی گفت: مراحل اداری راه اندازی پارک علم و فناوری نیز طی شده و محل و نقشه آن مشخص شده و آماده مناقصه است که با راه اندازی پارک، واحدهای فناور، محل مناسبی پیدا می کنند.
بدوی ادامه داد: در سفر اخیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اهواز قرار شد 50 درصد بودجه راه اندازی این پارک را وزارت تامین کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز افزود: تشکیل دبیرخانه و کمیته ثبت بیماری ها از دیگر اقدامات این معاونت است که در خصوص ثبت سرطان در کشور بالاترین فعالیت را داشتیم و آمارها نشان می دهد سرطان در حال افزایش نیست.
وی در خصوص طرح بررسی سلامت کبد گفت: برای بیش از 32 هزار نفر در خوزستان نمونه گیری شده و مرحله اول آن اتمام یافته است.
بدوی بیان کرد: به زودی طرح کوهورت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز که برای حدود 18 هزار نفر در نظر گرفته شده و یک طرح بلند مدت 20 ساله است شروع می شود و وضعیت سلامتی آنها در گروه های شغلی مختلف بررسی می شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهوازادامه داد: این دانشگاه طرح های تحقیقاتی زیادی را انجام می دهد و اکنون در حال انجام تحقیقات در خصوص حساسیت زا بودن گرده های درخت کونوکارپوس است و تا ثابت نشود نمی توانیم آن را تایید یا رد کنیم.
هفته پژوهش از 24 تا 30 آذر برگزار می شود و آیین تجلیل از پژوهشگران برتر، کارگاه ها و سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی از جمله برنامه های این هفته است.
3004/ 6037

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *