هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع سه برابری سرخک

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع سه برابری سرخک


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، در بیانیه سازمان بهداشت جهانی آمده است: آمار اولیه نشان می دهد که شمار ابتلای گزارش شده به سرخک در سه ماه اول سال 2019 نسبت به زمان مشابه در سال 2018، 300 درصد افزایش یافته است. روال در دو سال گذشته نیز بر همین منوال بوده است.»
«اگرچه این آمارها مقدماتی بوده و هنوز کامل نیستند اما الگوی روشنی را نشان می دهند. بسیاری از کشورها در کانون شیوع گسترده سرخک قرار داشته و تمام نقاط جهان افزایش مستمر در شمار مبتلایان به این بیماری را تجربه می کنند.»
از اوایل سال جاری میلادی تاکنون، 112 هزار و 163 مورد ابتلا به سرخک در 170 کشور جهان به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است. سال قبل همین موقع این سازمان 28 هزار و 124مورد ابتلا از 163 کشور دریافت کرده بود.
با این وجود به نقل از این نهاد بین المللی، از هر 10 مورد ابتلا به سرخک تنها 1 مورد گزارش می شود به این معنا که شدت شیوع تصویر شده در الگوهای اولیه ارائه شده در سال 2019، دقت لازم را ندارند.
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز ماه گذشته نسبت به جهش در شمار مبتلایان به بیماری سرخک در جهان و پیامدهای این بیماری برای کودکان، هشدار داده بود.
هرچند با واکسیناسیون می توان از بیماری واگیردار سرخک به طور کامل پیشگیری کرد اما کاهش نرخ واکسیناسیون در جهان بر چالش های موجود افزوده است.
به گفته سازمان بهداشت جهانی، آفریقا که کمترین پوشش واکسیناسیون را نسبت به دیگر مناطق جهان دارد، با افزایش 700 درصدی موارد ابتلا، در بازه زمانی مشابه بیشترین جهش را تجربه کرده است.
علمی**9418**1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *