هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در کیش پایان یافت

هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در کیش پایان یافت


به گزارش ایرنا، رئیس این رویداد علمی در مراسم پایانی همایش گفت: هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت محل انتقال دانش و تبادل تجربه ها در حوزه سلامت بود و تحقق دیپلماسی سلامت را می توان یکی از دستاوردهای بزرگ آن دانست.
علی جعفریان با اشاره به حضور 135مهمان خارجی در این نشست افزود: آشنایی این چهره های علمی و اجرایی حوزه سلامت جهان با ظرفیت های ایران در حوزه سلامت، درمان و آموزش پزشکی سرفصل تازه ای در همکاری های علمی ایران با دنیا خواهد بود.
دبیر هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت نیز اظهار داشت: در مدت 2روز برگزاری این نشست، 29 پنل به همراه 80 سخنرانی خارجی از 43 کشور جهان و 66 سخنرانی داخلی برگزار شد و 6 چالش حوزه سلامت مورد ارزیابی و گفت‌وگو قرار گرفت.
امیرحسین تکیان همچنین رونمایی از سند جهانی تروما را یکی دیگر از برنامه های اجرا شده اعلام و اضافه کرد: این سند توسط 135 فرهنگستان علوم پزشکی عضو مجمع جهانی سلامت تهیه و در نشست جزیره کیش رونمایی شد.
وی تصریح کرد: مشارکت ایران در دستورسازی برای سلامت جهان یکی دیگر از دستاوردهای این نشست بود.

*بخش دانشجویی، ابتکار ایران در نشست منطقه ای
دبیر بخش دانشجویی هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت نیز پس از مراسم یاد شده در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: اضافه شدن بخش دانشجویی به نشست کیش، آن را از 6نشست منطقه ای قبلی متمایز کرد و صدور قطعنامه دانشجویی در مراسم پایانی، نشان دهنده اهمیت این بخش جدید و ابتکاری ایران بود.
دکتر پوریا روزرُخ خاطرنشان شد: در این قطعنامه ضرورت پررنگ شدن جایگاه دانشجویان در تصمیم سازی های مجمع جهانی سلامت و نقش آنان در بهبود شاخص های سلامت جهانی مورد تاکید قرار گرفت.
در آخرین بخش مراسم اختتامیه، یک طرح تحقیقاتی دانشجویی گروهی از ایران با عنوان ‘RED XIR ‘ مورد تقدیر قرار گرفت و هلیا عاشوری زاده دانشجوی سال چهارم پزشکی به نمایندگی یک گروه دانشجویی پنج نفری، جایزه آن را دریافت کرد.
این طرح پیرامون ارتباط دانشجویان پزشکی با افراد ‘ اچ آی وی مثبت ‘ است و توسط دفتر ایدز سازمان ملل متحد مورد حمایت قرار گرفته است.
هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت روز نهم اردیبهشت با حضور و سخنرانی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کیش آغاز شد.
2094

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *