همایش ملی خانواده، اختلال اتیسم برگزار می شود

همایش ملی خانواده، اختلال اتیسم برگزار می شود


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، احمد برجعلی اظهار کرد: این همایش با هدف بررسی مسائل فراروی خانواده های اتیسم و چالش هایی که در مواجه با آن روبرو هستند با حضور استادان، محققان و صاحب نظران این حوزه برگزار می شود.
این همایش نهم اردیبهشت ماه در محل سالن اجتماعات دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانگاهش علامه برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه چالش‌های داشتن کودک با اختلال اتیسم، فقط محدود به خانواده نبوده، بلکه به گونه‌ای پیکره اجتماعی را نیز متاثر کرده است، افزود: در بین افراد با مشکلات و معلولیت‌های جسمی ‌و ذهنی، بیشترین سخن درباره اختلال اتیسم است به طوری که خط اول پژوهش و مطالعات علمی ‌را به خود اختصاص داده و این نگرانی به جایی رسید که سازمان ملل در سال 2008، برای مهار، کنترل و کاهش این وضعیت ناگوار، روز دوم آوریل را روز آگاه‌سازی جهانی اتیسم و ماه آوریل را، ماه اتیسم نام گذاری کردند.
دبیر علمی این همایش با اشاره به اقدامات انجام‌ شده از سوی سازمان‌های مسئول برای درمان و توان‌ بخشی مبتلایان اتیسم خاطرنشان کرد: کشور ایران هم به‌ موازات اقدامات جهانی برای مدیریت این وضعیت ناگوار، اقدامات درخور توجهی در قالب پایش، ساماندهی، درمان و توان‌ بخشی انجام داده است و ماحصل آن تأسیس و راه‌اندازی مراکز و مدارس متعدد توان‌ بخشی و آموزشی بوده است.
وی گفت : به نظر می ­رسد بیشترین اقدامات سازمان‌های ذی‌ نقش در این خصوص متمرکز بر خود اختلال اتیسم و کودکان مبتلا به اتیسم بوده است، اما مهم‌تر از آن گرفتاری‌ و چالش‌های بی‎شمار خانواده‌های افراد مبتلا بوده است که در بهت و استرس توجه غالب به خود اختلال اتیسم، مغفول مانده است.
برجعلی در این خصوص افزود: تا کنون نشست‌ها و همایش‌های زیادی در خصوص کودکان با اختلال‌های مختلف از جمله اتیسم، برگزار شده است اما به طور مشخص به مسائل و چالش‌های متعددی که این خانواده‌ها دچارش هستند، پرداخته نشده است.
وی افزود: نرخ و فراوانی بسیاری از مشکلات اجتماعی و روانشناختی از جمله افسردگی، استرس و اضطراب، گوشه‌گیری، سردی و گسلش عاطفی، طلاق، ترک خانواده، مهاجرت، حاشیه‌ نشینی، بیکاری و حتی خودکشی در بین خانواده‌های دارای کودک اتیسم بیشتر گزارش شده است که لازم است از جنبه های علمی بررسی و پیگیری شوند.
وی با بیان اهمیت برگزاری این همایش برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع با حضور استادان و محققان این حوزه اضافه کرد: با درک و آگاهی از این مشکلات و چالش‌ها، گروه روان‌ شناسی بالینی این دانشکده بر آن است تا با برگزاری این همایش ملی؛ با طرح موضوعات و مطالبات مهم خانواده‌های کودکان با اختلال اتیسم از زبان خود این خانواده‌ها و جنبه‌های دیگر این موضوع از نگاه محققان، درمانگران و مربیان در حضور مسئولان و قانون‌ گذاران بپردازد.
به گفته وی، زندگی فردی، زندگی اجتماعی، زندگی خانوادگی، مسائل پزشکی و حقوق- قانون محورهای این همایش یک‌ روزه است.

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *