واکنش اردوغان به تهدیدات ارتش لیبی علیه مواضع ترکیه

واکنش اردوغان به تهدیدات ارتش لیبی علیه مواضع ترکیهبه گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان که در کنفرانس مطبوعاتی و در حاشیه نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن سخن می گفت، ادامه داد: وی از منبعی که این دستورات را صادر کرده است اطمینان ندارد، در عین حال درصورتی که این اوامر از حفتر صادر شده باشد، آنکارا تدابیر لازم در این خصوص را اتخاذ خواهد کرد.

سخنان اردوغان یک روز پس از آن روی می دهد که “احمد المسماری” سخنگوی ارتش شرق لیبی و وابسته به حفتر اعلام کرد: تمامی پروازهای تجاری لیبی به ترکیه ممنوع خواهد شد.

وی اعلام کرد: دستور بازداشت اتباع ترکیه ای حاضر در لیبی نیز صادر شده است و از پهلوگیری کشتی های ترک در بنادر لیبی ممانعت بعمل خواهد آمد.

سخنگوی ارتش شرق لیبی با ادعای اینکه “خاک لیبی به محلی برای اشغالگری ترکیه تبدیل شده است” اضافه کرد: به هر نقطه از لیبی که با ترکیه در ارتباط باشد، حمله می کنیم.

المسماری با اشاره به اینکه ” ارتش شرق لیبی هرگونه پرواز هوایی تجاری از لیبی به ترکیه را ممنوع خواهد کرد” گفت: ما با هر هواپیمای ترکیه ای که بخواهد در طرابلس فرود بیاید، به عنوان هواپیمای متخاصم برخورد خواهیم کرد.

نیروهای وفادار به دولت شرق لیبی، ترکیه و قطر را متهم می کنند که از دولت وفاق ملی حمایت می کنند؛ درحالی که دولت فایز السراج رئیس شورای ریاست جمهوری که از حمایت بین المللی برخوردار است، عربستان، امارات و مصر را حامی دولت حفتر معرفی می کند.

اوضاع در لیبی از ۱۵ فروردین و همزمان با دستور حفتر به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس، متشنج است. این کشور از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *