وبگاه دادگان زبان فارسی با حضور معاون وزیر علوم رونمایی شد

وبگاه دادگان زبان فارسی با حضور معاون وزیر علوم رونمایی شد



به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، مسعود برومند امروز چهارشنبه در این مراسم، اظهار کرد: همه برای حل بسیاری از مسائل و مشکلات امروز مانند آب، محیط زیست و سوانح جاده ای به دنبال راه حل های فناورانه می گردند؛ در حالیکه بسیاری از راه حل ها را در علوم انسانی باید یافت. در این زمینه باید کمک کرد و راه را نشان دهیم که پژوهش چگونه باید کمک کند.
وی افزود: زبان یکی از مشخصه های مهم علوم انسانی است و می تواند در ایجاد همبستگی ملی، درک متقابل و حل بسیاری از مسائل و مشکلات کمک کند. جدا از اسناد راهبردی، برخی برنامه ها و نقشه های راه روشن و دقیق تری باید داشت فعالیت پژوهشی بر اساس این برنامه ها مورد حمایت قرار گیرد.

دیوان حافظ معاون وزیر علوم را مداوا کرد!

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به بیان یک خاطره از دوران تحصیل خود در خارج از کشور پرداخت و گفت: هر چند می گویند حفظیات مهندسان خوب نیست اما هر موقع گذرمان به علوم انسانی بیفتد می دانیم کجای کتابخانه ها باید دنبال آن بگردیم. برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودم و دوری از وطن و خانواده من را بیمار کرد. این دلتنگی را در قالب شکایت و ناراحتی برای خانواده ام می نوشتم اما آنها همیشه پاسخ من را با شعر به خصوص با اشعار حافظ می دادند.
برومند، ادامه داد: به همین خاطر از خانواده ام خواستم برای من یک جلد از دیوان حافظ ارسال کنند و از آن روز مدام سراغ دیوان می رفتم و چه شب هایی که غزلیات حافظ را می خواندم و پاسخ دل تنگی ها و دل نگرانی های من را می داد؛ هر چند هنوز این اشعار را حفظ نکردم اما با آن ارتباط گرفتم.
معاون پژوهشی وزیر علوم، زبان را مانند سایر موجودات اکوسیستم یک موجود زنده دانست و گفت: زبان هم مثل تمام موجودات زنده است و اتفاقاتی برایش رخ می دهد؛ دوران طفولیت و رشد دارد، نسبت به آن تهاجم صورت می گیرد، با سایر زبان ها تعامل می کند و نتیجه آن زاد و ولد گونه های جدید است.
به گفته این مسئول وزارت علوم، زبان هم گونه های در حال انقراض دارد. وقتی محققان وارد زبان می شوند و واژه ها را بررسی می کنند، در دل خود تاریخ و داستان دارد. واژه هایی که در هر دوره ایجاد می شود نشاندهنده نوع تفکر مردم است.
وی با مهم دانستن مباحث مرتبط با زبان، تاکید کرد: زبان در شرایط فعلی روی تعاملات اجتماعی ما و مباحث قومی موثر است؛ ایران جامعه متکثری است ولی همه با زبان فارسی ارتباط عمیقی دارند. شعرای ترک زبان ما به فارسی شعر می گویند و این فرهنگ در دل خود سرمایه های عظیمی دارد.
 

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *