وزیر بهداشت: از سرمایه گذاری شرکت های هندی استقبال می کنیم

وزیر بهداشت: از سرمایه گذاری شرکت های هندی استقبال می کنیم


به گزارش روز جمعه روابط عمومی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت، در نشست مشترک کمپانی های دارویی و تجهیزات پزشکی ایران و هندوستان در دهلی نو، از حمایت ها و تسهیلات ایران برای سرمایه گذاری شرکت های دارویی هندی در ایران خبر داد.
هاشمی اظهار داشت: وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران تسهیلاتی را برای حضور دائمی و سرمایه گذاری های شرکت های دارویی در ایران فراهم کرده و اگر محصولی در ایران تولید شود برای واردات آن محصول که ساخت کمپانی های اروپایی و آمریکا است، محدودیت ایجاد می کنیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: ممکن است برخی شرکت های دارویی هند ابتدا با هدف صادرات محصولات به ایران همکاری خود را آغاز کنند اما سرمایه گذاری بلند مدت در ایران، بازار تثبیت شده ای در اختیار شرکت های هندی قرار می دهد.
هاشمی از تسهیلات مربوط به قیمت محصولات سلامت محور به عنوان دومین مشوق وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای تقویت سرمایه گذاری در ایران خبرداد وگفت:در صورتی که دارویی در ایران تولید شود، می تواند با قیمتی مناسب در ایران به فروش برسد و این دو عامل کمک می کند که شرکت های دارویی هندوستانی نگاه بلند مدتی به بازار ایران داشته باشند و صرفا به صادرات فکر نکنند بلکه با شرکای داخلی خود بتوانند دارو را در ایران تولید و از تسهیلات ارائه شده استفاده کنند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: کشورها باید در روابط خود با همدیگر، نگاه استراتژیک داشته باشند چرا که ماندگاری کشورها،مهم است و اشخاص حتی ترامپ رفتنی هستند.آنچه باعث ماندگاری خواهد شد، روابط کشورها با همدیگر با نگاه بلند مدت است و صنایع و شرکت های هندی باید به بازار ایران و منطقه با جمعیت 500 میلیون نفر توجه داشته باشند.
وی آینده منطقه را متفاوت و درخشان عنوان کرد و گفت: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد و تصور نکنید که شرایط جدید و تحریم ها علیه ایران اجبار ایجاد می کند که ایران به سمت کشورهای شرقی تمایل پیدا کند، بلکه در این شرایط وبرغم تحریم بیشترین مبادلات ایران با کشورهای اروپایی و آمریکایی است و این تحریم ها بیشتر متوجه هند و چین شده است بنابراین کشورها برای توسعه روابط با ایران در رقابت هستند وخوب است که هند و کشورهای شرق آسیا از این فرصت برای همکاری ها و سرمایه گذاری های مشترک و انتقال فناوری و تکنولوژی استفاده کنند.
وزیر بهداشت با اشاره به دیدارش با وزیر بازرگانی هندوستان یادآور شد: به وزیر بازرگانی هندوستان گفتم که اجازه ندهید شرکت های هندی در شرایط که شرکت های اروپایی و آمریکایی علی رغم تحربم محصولات خود را به ایران صادر می کنند، از داشتن روابط اقتصادی با ایران محروم شوند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه سرنوشت کشورهای شرقی کاملا به همدیگر گره خورده است، افزود: مسائل امنیتی مربوط به کشورهای شرق، در گرو تقویت همدیگر در منطقه غرب و شرق آسیا است و مسائل و مشکلات ما در انتها در آسیا و نه در اروپا برطرف می شود.
هاشمی اراده مقامات ارشد ایران و هندوستان برای توسعه روابط همه جانبه را خاطرنشان کرد و ادامه داد:خوشبختانه رویکرد بلند مدت ارتقای همکاری ها در بین مقامات ارشد دو کشور وجود دارد و در حوزه سلامت نیز باید به دنبال ارتقای همکاری های مشترک باشیم.
وزیر بهداشت تاکید کرد:خروج آمریکا از برجام شرایط جدیدی را به ایران تحمیل کرد و تهدیدی برای صنایع داروسازی و شرکت های بازرگانی ایران به حساب می آید اما تهران می تواند از این تهدید و تحریم ظالمانه، به عنوان فرصت استفاده کند و هندوستان نیز فرصت مناسبی پیدا کرده چون ایران به هندوستان نفت صادر می کند و بهای آن را به روپیه دریافت می کند بنابراین فرصت خوبی برای شرکت های هندی به وجود آمده تا در بازار ایران و منطقه غرب آسیا، سرمایه گذاری کنند چراکه در غیر این صورت، ایران به سراغ کشورهای دیگر خواهد رفت و نیازهای خود را برطرف خواهد کرد بنابراین لازم است که صنایع هندوستانی از فرصتی که ایجاد شده، بهترین استفاده را داشته باشند.
وی یادآور شد: شرکت های هندی برای ثبت دارو و تجهیزات پزشکی در ایران مشکلاتی دارند و شاید یکی از دلایل آن، سایه سنگین نمایندگان کمپانی های آمریکایی و اروپایی در ایران باشد اما تسهیلاتی برای ثبت برخی از محصولات هندی در ایران فراهم خواهد شد و اگر رویکرد شرکت های هندی برای حضور در بازار ایران است، باید نگاه دراز مدتی داشته باشند چرا که شرایط تحریم خواهد گذشت.
سید حسن قاضی زاده هاشمی از روز چهارشنبه به منظور شرکت در اجلاس دو روزه بین المللی سلامت مادر و کودک به هند سفر کرده است .
خاورم** 1453**1590

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *